Kilka słów o chemii budowlanej. Czym są produkty chemii budowlanej i co do nich zaliczamy?

Istnieje wiele różnych rodzajów chemii budowlanej, ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: pozwalają zbudować coś z niczego. Każdy rodzaj chemii budowlanej ma swoje przeznaczenie i zastosowanie, niezależnie od tego, czy tworzymy cały dom od podstaw, czy tylko naprawiamy cieknący kran. Zaliczają się do niej materiały budowlane takie jak suche mieszanki, artykuły murarskie, materiały powłokowe i wszelkie substancje stosowane w przemyśle, w ramach przetwórstwa czy szeroko pojętych prac budowlanych. Chemię budowlaną (m.in. tynki, farby czy silikony) znajdziemy w każdym sklepie i składzie z materiałami budowlanymi.

Chemia budowlana – niezbędna na budowie. Podstawa w firmach zajmujących się pracami remontowymi

Chemia budowlana jest niezbędnym elementem każdego placu budowy. Bez względu na to, czy budujemy biuro, dom czy całe miasto, musimy wiedzieć, jakich substancji chemicznych używamy.

W trakcie robót budowlanych fachowcy pracują z betonem, cegłami, zaprawą murarską i innymi materiałami budowlanymi, z których każdy ma inne właściwości i zastosowanie. Do ich obróbki używa się również środków chemicznych, takich jak fugi i uszczelniacze, które pomagają chronić je przed czynnikami atmosferycznymi.

Ale nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć, jak działają te produkty – chodzi także o to, aby zdawać sobie sprawę, czym są i jak są wykorzystywane w branży budowlano-remontowej.

Chemia budowlana – rodzaje

Najbardziej podstawową formą chemii budowlanej jest beton, który wytwarza się przez mieszanie cementu z wodą aż do uzyskania stałej masy. Cement jest zwykle wytwarzany z wapienia lub gliny i jest stosowany we wszystkich materiałach, od chodników po drapacze chmur.

Innym rodzajem chemii budowlanej jest zaprawa murarska, która służy do łączenia cegieł w ściany i budynki. Zaprawa składa się głównie z piasku i wapna (rodzaj materiału podobnego do cementu), choć niektórzy dodają do mieszanki zaprawy inne materiały, takie jak cement, aby zwiększyć jej wytrzymałość i trwałość.

Trzecim rodzajem chemii budowlanej, powszechnie stosowanym przez właścicieli domów, jest uszczelniacz hydroizolacyjny nakładany kielnią (znany także jako płynna guma). Produkt ten uszczelnia pęknięcia w podjeździe lub chodniku, dzięki czemu woda nie będzie już przez nie przesiąkać. Zapobiega on także wyrastaniu chwastów przez chodniki!

To oczywiście nie koniec. Chemia budowlana to także: silikony, impregnaty, grunty, farby, kleje, tynki, gładzie akrylowe i gotowe mieszanki używane w trakcie prac budowlano-remontowych, zarówno we wnętrzach budynków, jak i przy wykańczaniu fasad zewnętrznych.

Plastyfikator jako jeden z przedstawicieli chemii budowlanej. Właściwości plastyfikatorów

Plastyfikatory są stosowane w celu poprawy urabialności i czasu schnięcia zaprawy. Różne rodzaje plastyfikatorów do zapraw obejmują polikarboksylany, alkohole wielowodorotlenowe i kwasy tłuszczowe.

Głównym zadaniem plastyfikatora jest zmniejszenie wytrzymałości lub twardości materiału. Dzięki temu materiał (np. beton) staje się łatwiejszy w obróbce i bardziej elastyczny. Na przykład, jeśli używamy zaprawy jako spoiwa w cemencie, plastyfikator sprawi, że będzie on łatwiej mieszał się z wodą i będzie mniej podatny na pękanie po wyschnięciu. Z plastyfikatorów powszechnie korzystają pracownicy firm budowlanych, zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i przemysłowym.

Impregnaty – chemia budowlana, która przydaje się w różnych sytuacjach

Impregnat to produkt, który chroni powierzchnię materiału budowlanego przed niekorzystnym wpływem wody i wilgoci. Impregnat można nakładać na nowe lub istniejące powierzchnie. Są to substancje dostępne w różnych formach: farby, żelu, bejcy i płynu.

Impregnat stosuje się zwykle stosowane do wyrobów drewnianych, takich jak tarasy czy ogrodzenia. Wyróżnić możemy jednak różne różne rodzaje impregnatów: do kamienia, kostki brukowej i betonu, powierzchni mineralnych, cegły i dachówki, gipsu, fug czy klinkieru.

Szkło wodne – kolejny przykład chemii budowlanej, który warto znać

Szkło wodne to roztwór krzemianu sodu i wody. Krzemian sodu jest lepką cieczą, która po zmieszaniu z wodą tworzy przejrzystą, bezbarwną i stabilną ciecz.

Szkło wodne ma wiele zastosowań w budownictwie, np. wykorzystuje się je jako klej do płytek ceramicznych i innych materiałów murarskich. Stosuje się je również do impregnacji betonu.

Głównym zadaniem szkła wodnego jest uszczelnienie powierzchni betonu, aby zapobiec penetracji przez wilgoć i inne elementy, które mogłyby obniżyć jego wytrzymałość. Uszczelniacz najczęściej nakłada się na końcowym etapie procesu betonowania, który może trwać do dwóch tygodni po wylaniu fundamentu budynku.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl