Kilka słów o meblach sklepowych

Codziennie chodzimy do sklepu i robimy zakupy. Na co dzień korzystamy ze sklepów spożywczych, sklepów meblowych i supermarketów. Czy jednak kiedykolwiek zwróciliśmy uwagę na meble sklepowe i w jakiej formie one występują?

Pierwszym meblem, na który zwracamy uwagę są regały sklepowe. Szukając jakiegokolwiek produktu w sklepie zazwyczaj udajemy się do miejsca, gdzie ulokowane są regały sklepowe. Każdy sklep ma inny wystrój i rozplanowanie, natomiast z pewnością każdy jeden ma regały sklepowe. Regały występują w różnych konfiguracjach i mają różnorodne ustawienia. Możemy wyróżnić metalowe regały sklepowe, oraz również te drewniane. Czasami są to kilku półkowe regały, ale najczęściej są to wielopoziomowe, wysokie meble, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na jak największą ilość umieszczonych produktów. W mniejszych sklepach regały są zaprojektowane tak, by w razie potrzeby można je było przesunąć i tym samym przemeblować sklep. W większych natomiast sklepów regały są ustawione na stałe, bez możliwości ich przesunięcia w inne miejsce. Tak naprawdę regały to główny mebel każdego sklepu. Gdyby nie regały sklepowe, to sklep nie miałby możliwości wyeksponowania swoich produktów, a co wiąże się z tym – nie mógłby normalnie funkcjonować.

Kolejnym meblem niezbędnym w każdym sklepie są lady sklepowe. Lady zauważyć można przy kasach, czy też w działach gdzie są one po prostu niezbędne do pracy. Dajmy na to sklep papierniczy czy z materiałami – ekspedient musi mieć miejsce i przestrzeń na to, by pracować i wykonać pewne czynności. W zależności od preferencji i aranżacji wystroju sklepy mają do wyboru lady wykonane z drewna, metalu, czy z tworzywa sztucznego. Wybór materiału, z którego wykonana jest lada sklepowa zależy również od tego, do jakich celów będzie ona wykorzystywana. Oczywistym jest, że sklep mięsny nie będzie używał lady wykonanej z tworzywa sztucznego, podczas gdy do głównych czynności należeć będzie krojenie mięsa.

W sklepach spotykamy się również z różnego rodzaju stojakami – chociażby na pieczywo, wino, czy inne produkty. To, jak stojaki wyglądają i z jakiego materiału są zrobione to kwestia zupełnie indywidualna, zależna od wystroju, spójności kolorystycznej i całej aranżacji sklepu. Wydawać by się mogło, że kwestia tak mało ważna jak stojak sklepowy – a jednak bez tego ani rusz. Sklep nie miałby miejsca do wyłożenia i wyeksponowania np. pieczywa, w związku z czym nie mógłby pracować i sprzedawać, a klienci kupować.

Zapewne większość z nas nie zwraca uwagi na meble sklepowe i nie docenia ich wartości, jednak warto poświęcić temu kilka chwil. Zauważymy wtedy, że wykonanie i sam wygląd mebli sklepowych zaplanowany jest w najmniejszym szczególe.

Sklepy w trosce o swoich klientów starają się, aby najdrobniejszy szczegół był dopracowany i aby zapewnić najwyższą jakość usług dla swoich klientów. Tak więc regały sklepowe, lady, stojaki – mimo, że wydają się tak zwykłą sprawą, to w sklepie odgrywają bardzo dużą rolę.