Konta bankowe

Bezpieczne lokowanie pieniędzy jest dobrym sposobem oszczędzania, ale wiąże się z brakiem lub ograniczonym dostępem do naszych środków, a przecież potrzebujemy pieniędzy do opłacenia rachunków, do zrobienia zakupów i wszystkiego, za co trzeba zapłacić. Gdzie trzymać część pieniędzy, której potrzebujemy na co dzień? Trzymanie w skarpecie jest przestarzałe, w portfelu z całą posiadaną gotówką niebezpiecznie chodzić po ulicy…

Bank rozwiązaniem na wszystko

Nie od dzisiaj wiadomo, że bank posiada rozwiązanie na podobne problemy. Konta bankowe są znane nie od dziś i korzysta z nich bardzo wielu ludzi. Pracodawcy wymagają od nas posiadania rachunku bankowego, aby przelewać nam nasze pensje. Niewielu pracodawców stosuje metodę „do ręki”. Jest to spotykane, ale raczej w szarej strefie lub w gastronomii, w której większość pracowników pracuje na „śmieciowych umowach”. Dodatkowo posiadanie konta ułatwia uzyskanie kredytu gotówkowego lub założenia lokaty bankowe. Jest też grupa osób, która zaraz po otrzymaniu pensji na konto, wypłaca całość, aby bank nie monitorował ich wydatków.

Monitoring

Niektórzy są przekonani, że państwo poprzez banki sprawdza, na co wydajemy nasze pieniądze. Najbardziej widać to po płaceniu kartą. Potem otrzymujemy w wieczornych wiadomościach informacje o badaniach konsumenckich. Konta bankowe są monitorowane, ale również po to, aby w razie włamania, można było złapać sprawcę, albo w razie potrzeby pomocy ze strony banku, ktoś mógł pomóc. Nikt nie lubi, gdy się go sprawdza, jednak czasami zachodzi taka potrzeba, a konto osobiste jest miejscem, gdzie trzymamy pieniądze, które są pod opieką banku. Ci, którzy się na to nie godzą, zaraz po otrzymaniu pensji, wypłacają ja, albo nie zakładają konta w banku, a pensje dostają do ręki.

Dodatki

Kiedyś trzymanie pieniędzy w banku było dosłowne. Trzymano tam pieniądze, które można było wypłacać i rola banku na tym się kończyła. Współczesne konta bankowe to wielofunkcyjne strony,  na których możemy załatwić większość spraw finansowych. To już nie tylko otrzymanie pieniędzy, to zakupy, to regularne zlecenia przelewów, to opłacanie rachunków i wiele innych w zależności od wyboru rodzaju rachunku. Mamy do wybory konto oszczędnościowe lub oszczędnościowo-rozliczeniowe. To pierwsze bardzo często występuje również przy   drugim. Możemy z niego wypłacić środki bezpłatnie raz w miesiącu. Następne wypłaty są płatne. Drugie natomiast to standardowe konto bankowe z kartą płatniczą i bankomatową.

Debet

Z debetu na koncie nie każdy klient może skorzystać. W tym przypadku trzeba być stałym klientem banku z regularnymi wpływami na konto. Wpływy te mają swoją minimalną kwotę, ale jest ona ustalana oddzielnie dla każdego klienta i różna w każdym banku. Konta bankowe z debetem są dobrym rozwiązaniem, jeśli może nam zabraknąć pieniędzy przed kolejną wypłatą. Debet jednak trzeba spłacić razem z następnym miesiącem i jest to zazwyczaj bezwarunkowe.