Kopiarki czy Konica Minolta, jak dokonać wyboru?

Marki Konica Minolta i HP należą do grona największych producentów kopiarek na świecie. Zarówno jedna jak i druga marka mogą poszczycić się dobrą opinią na rynku. Z tego właśnie powodu nie łatwo jest podjąć decyzję, w którą markę lepiej zainwestować. <br>
W dalszej części postaram się objaśnić kilka czynników, różnic i określić przeznaczenie obu urządzeń, aby łatwiej przychodziło nam określenie swoich potrzeb.

Dostępność na rynku

Jak wspomniałam, obie wymienione marki są rozpoznawalne, popularne i chętnie wybierane przez konsumentów. Podkreślić należy, że Konica Minolta jest trudniej dostępna na rynku, nie kupimy (lub naprawdę sporadycznie) jej w supermarketach i wszelkich punktach obsługujących produkty RTV i AGD. Z kolei kopiarki HP są bardzo łatwo dostępne, możemy je kupić prawie wszędzie, w każdym większym sklepie, nie koniecznie nawet branżowym.
Dzieje się tak, ponieważ każda z tych marek skierowana jest do innego rodzaju klienta. HP, która jest łatwo dostępna i głównie jest to mniejszy sprzęt spotkamy zazwyczaj w domach lub małych biurach, Konica Minolta natomiast są to przeważnie maszyny dużych gabarytów, których używa się do wydruków na większą skalę- czy to w dużych korporacjach, czy innych miejscach, gdzie wydajność kopiarki musi być na wysokim poziomie.

Ceny zakupu oraz koszt utrzymania kopiarek Konika Minolta i HP

Wbrew pozorom obie marki mają dość zbliżony cennik, uzależniony jest on przede wszystkim od rodzaju maszyny jakiej potrzebujemy, jej parametrów, funkcji itp. Hewlett-Packard jest trochę tańszą marką jeśli porównamy ceny zakupu. Kopiarki to jednak specyficzny sprzęt, w którym zawsze musimy brać pod uwagę koszty utrzymania maszyny, materiały eksploatacyjne, pobór prądu, funkcje. Konica Minolta wyróżnia się np. tym, że może mieć wbudowany faks, więc nie potrzebujemy dwóch a jedno urządzenie. Tak więc zróbmy zawsze roczny bilans kosztów związanych z danym urządzeniem i po tym oceniajmy jego rentowność. Być może zdecydujemy się na zakup droższej maszyny Konica, aby w eksploatacji ponieść mniejsze koszty. Jeśli jednak nie będziemy produkować ogromnych ilości kopii, a kopiarka jest nam potrzebna od czasu do czasu to możemy zdecydować się na HP. W świecie kopiarek istnieje trochę taki podział, że jeśli szukamy czegoś do domu to kupujemy HP a do biura Minolte, przy tej drugiej- im większa skala wypuszczanych kopii tym lepiej się sprawdzi i więcej zaoszczędzimy- jest i bardziej wydajna i szybsza. Nie zawsze decydując się na kopiarkę zwracam uwagę na szybkość maszyny, a w momencie, kiedy będziemy potrzebowali większej skali możemy się bardzo rozczarować.

Urzymanie i serwis urządzenia

Mniej więcej połowa punktów świadczących usługi serwisowe na rynku zajmuje się marką Konica Minolta- jednym z nich jest FixandPrint. Druga połowa to pozostali producenci, m.in. Ricoh, Canon, Sharp czy właśnie Hewlett-Packard. Ten ostatni jest raczej nastawiony na małe urządzenia przy których serwis kopiarki nie jest za specjalnie popularny lub nawet konieczny.
Co do żywotności omawianych kopiarek to ciężko je porównać, jednak w związku z tym, że serwisów Konica jest o wiele więcej to dostępność i samego serwisu i części zamiennych, czy jakichkolwiek innych usług jest lepsza. Co za tym idzie oryginalne elementy podlegające wymianie czy tonery są w atrakcyjniejszych cenach. Przestrzegam w tym miejscu – jeśli udamy się do serwisu i serwisant na wstępie poinformuje nas, że coś trzeba wymienić na nowe- sprawdźmy to, bardzo często jest tak, że dany element wymaga jedynie oczyszczenia lub regeneracji i posłuży nam jeszcze przez długi czas.

Podsumowując jeśli potrzebujemy zgrabnego sprzętu do użytku własnego bądź biura, w którym nie będziemy eksploatować bardzo mocno sprzętu warto rozważyć zakup kopiarki Hewlett-Packard.
Natomiast jeśli potrzebujemy dużej czy ogromnej skali, szybkiego sprzętu, który może pełnić wiele funkcji jednocześnie i nie zawiedzie nas ani jego szybkość ani koszt utrzymania to możemy postawić na Konica Minolta. Nie będziemy musieli martwić się o dostępność serwisu- wiadomym jest, że przy większej konkurencji dba się o klienta i proponuje atrakcyjne stawki.