Korzyści z rekuperacji? To nie tylko oszczędności!

Rekuperacja to czyste, pozbawione smogu i kurzu powietrze, spore oszczędności na ogrzewaniu i spełnienie wymagań technicznych obowiązujących od 2021 roku! Dlaczego warto zamontować rekuperator w domu?

Jak działa rekuperator?

Za słowem rekuperacja kryje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Powietrze pobierane z zewnątrz jest najpierw oczyszczane i filtrowane, a następnie przepływając przez wymiennik jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z usuwanego, zużytego powietrza.

Oba strumienie powietrza, zewnętrzne jak i wywiewane z pomieszczeń, nie mieszają się. Filtry gwarantują ponadto zatrzymanie zanieczyszczeń zewnętrznych, w tym kurzu i – przy zastosowaniu specjalnego filtra – szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych. Następnie oczyszczone, świeże i podgrzane powietrze doprowadzane jest w odpowiedniej ilości do każdego z pomieszczeń.

Rekuperator – dlaczego warto go zainstalować?

Czyste powietrze tworzy właściwy mikroklimat, pozbawione jest też nadmiaru wilgoci. Rekuperacja zapobiega również rozwojowi pleśni i grzybów, poprawia jakość snu domowników i stanowi duże udogodnienie dla astmatyków i alergików. Poza filtrowaniem powietrza, a także wyciszaniem hałasów z zewnątrz daje także spore oszczędności!

Dzięki odzyskowi energii cieplnej budynek ma niższe zapotrzebowanie na ciepło (EP mniejsza się nawet o 20 kWh/(m2rok), a oszczędności kosztów ogrzewania mogą sięgnąć nawet 40 procent. Co więcej, fakt, że rekuperator jest zasilany energią elektryczną nie powoduje wzrostu kosztów utrzymania domu. Zużycie energii elektrycznej jest bowiem pomijalnie małe w porównaniu z oszczędnością energii grzewczej. Co więcej, na rekuperację można otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, co z kolei znacząco obniża koszty zakupu i instalacji urządzenia.

Dzięki rekuperacji wymiana powietrza odbywa się non stop, przez całą dobę, bez otwierania okien, wietrzenia, wychładzania domu i tworzenia przeciągów! Szukasz wysokiej jakości rekuperatora? Niezawodne urządzenia, profesjonalne doradztwo i rozwiązania na każdą kieszeń znajdziesz na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.