Kraków napędzany outsourcingiem

Outsourcing informatyczny silnie rozwija się w Małopolsce

Stolica małopolski dla gości z zagranicy nie kojarzy się już tylko i wyłącznie jako miasto o wielu walorach turystycznych, lecz również jako silne zagłębie biznesowe. Outsourcing rośnie tutaj w bardzo szybkim tempie, zaś wszelkiego rodzaju środowiska start-upowe szybko zdobywają rozgłos i rosną w siłę. Wszystko wskazuje na to, że Kraków jest bardzo przyjaźnie nastawiony na biznes – nie tylko stwarza warunki, ale również pomaga w rozwoju.

Zeszłoroczne statystyki portu lotniczego w Balicach pokazują, że aż 29% pasażerów korzystało z usług lotniska w celach służbowych. To tylko jeden z bardzo wielu dowodów, które mogą świadczyć o pozycji Krakowa na biznesowej mapie Europy. Na kształtowanie się miasta w ten sposób wpłynęło wiele czynników, lecz zdecydowanie w największej mierze zadziałał outsourcing.

Outsourcing IT Kraków posiada już ponad 16 lat, gdyż pojawił się on w stolicy małopolski dokładnie w milenijnym roku 2000. Na początku w Krakowie swoje siedziby miało zaledwie kilka firm międzynarodowych, które dopiero startowały w tym regionie. Trzeba przyznać, że 16 lat to sporo czasu, lecz widząc skalę zmian nie można kryć podziwu. Aktualnie szacuje się, że w Krakowie znajduje się 150 oddziałów międzynarodowych firm, które w sumie zatrudniają ponad 50 tysięcy pracowników. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby ten rozwój miał kiedyś zwolnić. Szacunki na kolejny rok przewidują, że wspomniana liczba zatrudnionych osób zwiększy się o 10 tysięcy.

Kraków to nie tylko outsourcing, ale również genialne start-upy. Wystarczy niekiedy kilku kumpli z ciekawym pomysłem, którzy dążą do jego realizacji. Miasto wspiera takie inicjatywy i zaraz znajduje się ktoś, kto będzie chciał wesprzeć finansowo projekt, dzięki czemu cenne doświadczenie i umiejętności nabędą młodzi ludzie. To bardzo ważne, aby wspierać ludzi już na poziomie pomysłów i zachęcać do ich realizacji.

Wobec tego, można wysnuć bardzo prosty wniosek – Kraków w ciągu najbliższych kilku lat z pewnością nie utraci swojego prestiżowego miejsca w rankingu outsourcingowych miast. Co więcej, eksperci podkreślają, że próżno szukać w Europie innego miasta, które mogłoby mu zagrozić na tej pozycji. Stolica Małopolski jest silna biznesowo jak nigdy dotąd i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze silniejsza. Brawo Kraków!