Kredyt czy wynajem?

Wiele osób rozpoczynających życie na własną rękę, waha się między wynajęciem mieszkania, a zaciągnięciem kredytu na kupno własnego. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Jakie są ich wady i zalety?

1417329_run_for_profit_concept_3W przypadku wynajmu niewątpliwym atutem jest to, że nie musimy posiadać zdolności kredytowej. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób pracuje w oparciu o umowy śmieciowe ma to spore znaczenie. Wynajem nie uwiązuje nas też do jednego miejsca. To ważne, szczególnie w przypadku młodych osób, które nie zdecydowały jeszcze, gdzie chciałyby osiedlić się na stałe. Rozwiązanie umowy o wynajem nie zajmie dłużej niż kilkanaście dni. Sprzedaż mieszkania trwa o wiele, wiele dłużej.

Oczywiście kupno mieszkania na własność i sfinansowanie zakupu przy pomocy kredytu hipotecznego również ma swoje zalety. Najważniejsza z nich jest taka, że każda kolejna spłacona rata przybliża nas do posiadania mieszkania na własność. W przypadku wynajmu nie mamy takiego komfortu. Kolejne czynsze, które spłacamy trafiają po prostu na konto właściciela mieszkania. Zakup mieszkania sprawia także, że możemy czuć się w nim o wiele bardziej swobodnie. Tylko od nas zależy, w jaki sposób zaaranżujemy poszczególne pomieszczenia. Tymczasem wynajem nakłada na nas pewne dość uciążliwe ograniczenia. Zdarza się na przykład, że właściciel nie życzy sobie trzymania zwierząt w mieszkaniu, czy zabrania lokatorom palenia papierosów w pomieszczeniach