Kredyt hipoteczny, czy wynajem?

W dzisiejszych czasach niewielu z nas może pozwolić sobie na kupno nieruchomości za gotówkę. Bez względu na to, czy ma to być dom, mieszkanie, czy też firmowe biuro, zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania ich zakupu jest kredyt hipoteczny.

Kredyt czy wynajem?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, w rzeczywistości przekazujesz część praw do swojej nieruchomości bankowi. W praktyce oznacza to, że jeśli nie będziesz regularnie spłacał rat, bank ma prawo przejąć Twoją nieruchomość w celu zaspokojenia swoich roszczeń. Ma przy tym pierwszeństwo przed innymi wierzycielami.

Będąc świadomym tych warunków, warto starannie przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, finansującego potrzeby firmy, jeśli przedmiotem hipoteki ma być Twój własny dom i mieszkanie. Jeśli wskutek jakichś nieprzewidywalnych okoliczności, interesy firmy nie będą szły tak dobrze jak dotychczas, stracisz dom.

W takich przypadku znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się często wynajem biura. Wprawdzie w ten sposób nie nabywamy nieruchomości na własność, nie musimy jednak obawiać się o to, co stanie się w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie spłacać kolejnych rat kredytu.