Łazienka z… iluzjami

To może dotyczyć zarówno łazienki większej, jak i małej, mieszczącej się w bloku. Niestety te drugie, zwłaszcza w blokach wybudowanych w latach sześćdziesiątych lub osiemdziesiątych, bywają dość klaustrofobiczne. Wyjściem bywa łączenie łazienki z WC (bo tak nierzadko były urządzane). Są jednak inne sposoby by dodać oddechu naszej łazience.

Oczywiście małej łazience możemy dodać przestrzeni eliminując część urządzeń – na przykład zamiast wanny wstawić kabinę natryskową. Paradoksalnie wrażenia większej przestrzeni mogą dodać wiszące szafki zamiast półek z widoczną zawartością. Możemy się również pozbyć starego, zwalistego, żeberkowego grzejnika i postarać się o inny – delikatny i dekoracyjny. Chociaż również w przypadku małej łazienki w bloku można zastosować któryś z rodzajów ogrzewania podłogowego.

Powiększamy małą łazienkę za pomocą iluzji

Pierwszy prosty sposób to umieszczenie lustra w małej łazience. Oczywiście im będzie ono większe, tym większe będzie wrażenie przestrzeni. Sprawdza się w tym względzie umieszczenie lustra naprzeciwko drzwi z jedną krawędzią przylegającą do linii załamania ścian.

Wróciły do łask fototapety, na dodatek możemy je zamawiać na wymiar u producenta. Można na przykład na ścianie obok drzwi łazienkowych zagospodarować płaszczyznę za pomocą tapety przedstawiającej iluzję (nawet nie kończącej się przestrzeni).

Przestrzenny oddech w małej łazience możemy regulować światłem. Pamiętajmy przy okazji, że w łazience najlepiej sprawdza się światło rozproszone. Taki efekt może dać podwieszany sufit z regipsu z punktowymi lampkami. Umiejętnie wykorzystuje się do tego także taśmy ledowe, na dodatek jest to oświetlenie energooszczędne. Prostym wyjściem, by uzyskać światło rozproszone mogą być kinkiety przesłonięte panelami.

Łazienki większe

Tu pytanie o powiększenie przestrzeni może się wydać retorycznym, jednak właściciele większych łazienek coraz częściej i chętniej wykorzystują iluzję, choćby wspomnianą fototapetę. Tu w tym względzie jest większe pole do popisu, można zamówić choćby fototapetę z reprodukcją znanego obrazu.

Ale są inne sposoby wykorzystania iluzji w dużej łazience. Jednym z nich może być imitacja naturalnego zbiornika wodnego lub strumienia wtopiona w posadzkę (na przykład wokół miski sedesowej lub wanny). Można to zrobić przy wykorzystaniu możliwości grafiki 3D oraz poprzez dodanie rzecznych kamieni. Całość równiutko zalana przeźroczystym tworzywem sztucznym.

Oczywiście w wypadku dużej łazienki mamy o wiele większe możliwości operowania oświetleniem i nierzadko światłem naturalnym.