LEDowe oświetlenie łazienkowe

Łazienka jest miejscem, do którego może być dość trudno dopasować odpowiednie oświetlenie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z łazienką bez okna albo z bardzo małym oknem, o niestandardowych wymiarach czy skosach. Takie pomieszczenia aż proszą się o zastosowanie oświetlenia LED. Kiedyś uchodziło ono za ekskluzywne i niedostępne, dziś oświetlenie łazienkowe LED to coś, na co może pozwolić sobie każdy.

Najczęściej spotykane rozmieszczenie

Częstym pomysłem wdrażanym przez projektantów wnętrz w łazienkach jest umieszczenie jednego głównego źródła światła pośrodku pomieszczenia i dodatkowego dookoła lustra lub nad lustrem. Tutaj zwykle nie jest potrzebne oświetlenie LED, ewentualnie jeśli planujemy, by światło otaczało całe lustro – wówczas przydatne są taśmy LED.

Inną opcją jest rozmieszczenie małych źródeł światła LED równomiernie w różnych punktach sufitu. Pozwoli to na zastosowanie źródeł o słabszej mocy, ich łączny efekt powinien być wystarczający.

Taśmy LED do łazienki

Coraz popularniejsze jest też umieszczanie taśm LED na krawędziach ścian i sufitu, podświetlanie nimi krawędzi wnęk i wystających elementów architektonicznych. Szczególnie polecane do łazienek są taśmy ze ściemniaczem, dzięki któremu dopasujemy intensywność światła do sytuacji. Przy porannym makijażu i układaniu fryzury może być ono jaśniejsze, do wieczornego relaksu w wannie może być minimalne, pozwalające na pełne odprężenie i przygotowanie do snu. Ciekawym pomysłem w nowoczesnych łazienkach są kolorowe taśmy LED, nadające wnętrzu niebanalnego charakteru. Kolor oświetlenia może przełamać też nudniejsze, minimalistycznie urządzone łazienki.

Wybierając oświetlenie łazienkowe LED w postaci taśm należy zainteresować się tym, jakie są jej parametry ochronne. Odpowiednim rodzajem do łazienek jest ip20, co oznacza taśmy wodoodporne. W przeciwieństwie do taśm ip65, są one odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na wilgoć, której przecież w wielu łazienkach nie brakuje. Zamontowanie taśmy bez właściwości wodoodpornych zwykle oznacza, że nacieszymy się jej światłem nie dłużej, niż pół roku. Tymczasem ip20 w profilu wodoodpornym jest pokryta lakierem ochronnym, dzięki czemu wytrzymuje ona w środowisku pełnym pary wodnej, raz na jakiś czas zalewanym wodą, a oprócz tego ciepłym i niezbyt dobrze wentylowanym – w innych przypadkach groziłoby to przegrzaniem. Kierując się tymi zasadami przy wyborze oświetlenia łazienkowego LED z dużym prawdopodobieństwem powinniśmy być zadowoleni. Jakie elementy oświetlenia sprawdzą się w łazience, można sprawdzić na stronie: https://www.neoled.com.pl/oswietlenie_lazienkowe_led.html.