Magazyny – rodzaje i konstrukcja

Najpopularniejszy podział w odniesieniu do magazynów to ten, który uwzględnia ich konstrukcję. Biorąc pod uwagę aspekty budowlane, wyróżnia się cztery ich rodzaje. Wybór takiego lub innego uzależniony jest od posiadanych na magazyn funduszy. Priorytetem jednak jest rodzaj towarów. Niektóre mają mniejsze wymagania niż inne, jeśli chodzi o magazynowanie.

Magazyny otwarte, czyli składowiska

Otwarty teren to taki, gdzie nie ma ani zadaszenia, ani ścian. Towary nie posiadają zabezpieczenia przed wiatrem, słońcem i opadami. Muszą więc posiadać odporność na działanie takich czynników. Mogą znajdować się bezpośrednio na gruncie i wtedy jest to najtańszy rodzaj magazynu. Niekiedy jednak utwardza się teren, na którym mają się znajdować. To zwiększa koszt wykonania składowiska. Zyskuje się jednak czystsze i suche podłoże. Magazyny otwarte to dobre miejsce do przechowywania materiałów budowlanych.

Magazyny półotwarte z dwiema lub trzema ścianami

Kiedy w konstrukcji przynajmniej jedną ścianę pominięto, to jest to magazyn półotwarty. Przykładem takiego magazynu jest wiata. Przy takiej konstrukcji jest dach oraz dwie albo trzy ściany. Tutaj już towar jest chroniony przed opadami oraz promieniami słonecznymi. Nie ma jednak zapewnionej ochrony przed niekorzystną temperaturą. Magazyny półotwarte pozwalają na przechowywanie takich towarów, którym niska czy wysoka temperatura nie przeszkadza. Dobrze sprawdzają się w przechowywaniu niektórych produktów budowlanych i wykończeniowych.

Magazyny zamknięte, czyli hale magazynowe

Magazyn zamknięty to obiekt w pełni zabudowany. Chroni on towary przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Można im zapewnić optymalne warunki np. te związane z temperaturą oraz wilgotnością powietrza. Najpopularniejszym rodzajem magazynów zamkniętych są hale magazynowe. To duże obiekty naziemne ze ścianami i dachem. Obecnie coraz częściej są to hale stalowe Amwin, ponieważ stawia się je szybciej niż murowane konstrukcje. Łatwość ich demontażu to kolejny ważny powód popularności takiego wyboru. Większość towarów znajduje się w magazynach zamkniętych. Magazynem takim może być też teren pod ziemią. Tego rodzaju konstrukcje to piwnice, bunkry i kopce.

Magazyny o specjalnym przeznaczeniu

Niektóre rodzaje towarów będą wymagać specjalnych warunków przy przechowywaniu. Nie można ich zapewnić w typowych magazynach zamkniętych, ponieważ potrzebna jest odpowiednia konstrukcja obiektu. Wyróżnia się więc magazyny specjalne. W nich znaleźć się mogą materiały łatwopalne oraz różne inne niebezpieczne. Specjalna konstrukcja potrzebna jest także do przechowywania produktów wymagających niskich temperatur. Chłodnie to właśnie typ magazynu specjalnego.

Jaki towar, gdzie przechowywać, to zależy od jego rodzaju. Inne ważne kryteria wyboru typu magazynu to względy finansowe i plany inwestycyjne. Nie wykonuje się droższego obiektu magazynowego, jeśli nie jest to potrzebne. Wykonując konstrukcję, ma się także na uwadze, czy planowana jest działalność długofalowa, czy może ma to być magazyn tymczasowy. Jakikolwiek jego typ się wybierze, zawsze ważna jest optymalizacja kosztów.

O samej budowie magazynów warto doczytać na Wiki