Maszyna niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego gabinetu

Każdy gabinet stomatologiczny wyposażony jest w przynajmniej jeden kompresor stomatologiczny. Ich ilość zależy od wielkości placówki, jednakże bardzo rzadko zdarza się, że placówka posiada więcej niż 4. Maszyna ta jest niezbędna do funkcjonowania praktycznie każdej maszyny znajdującej się wewnątrz gabinetu, zaczynając od fotela, kończąc na elektrycznych wiertłach.

Co to jest?

Kompresor stomatologiczny jest tak jakby drugą, ulepszoną wersją swojego poprzednika, czyli kompresora olejowego. Swoje zastosowanie znalazł w warsztatach samochodowych. Dzięki nim mechanicy naprawiają zepsute pojazdy. Różnica między nimi jest niewielka, jednakże bardzo znacząca. Do gabinetu stomatologicznego nie można wstawić urządzenia, które jest smarowane olejem, żeby działało. Kompresor stomatologiczny jest napędzany sprężonym powietrzem.

Gdzie powinno się go postawić?

Ta decyzja powinna być podjęta na bardzo wczesnym etapie planowania. Najlepiej żeby miejsce zostało wybrane jeszcze przed procesem remontowym. Kompresor stomatologiczny bowiem wymaga odpowiednich warunków do prawidłowej pracy. Musi on stać w suchym, czystym miejscu. Najkorzystniej byłoby, gdyby pomieszczenie to miało dostęp do świeżego powietrza. Podczas pracy urządzenia pobierane jest powietrze z otoczenia, które następnie jest wtłaczane do pomp, podgrzewane i wypuszczane przez wiertło dentystyczne, które ma bezpośredni kontakt z pacjentem. Nie przestrzeganie zasad BHP może spowodować poważne uszczerbki na życiu i zdrowiu człowieka.

Jak to działa?

Funkcjonowanie kompresora stomatologicznego jest procesem trochę skomplikowanym. Pobiera on powietrze, które następnie jest podgrzewane. Niezwykle ważne jest to, aby miejsce w którym stoi było czyste. Kurz i pyłki znajdujące się w pomieszczeniu są zasysane i mają styczność z pacjentem, co może mieć złe skutki.

Dostępne modele

Pierwsza zasada dotycząca kompresorów stomatologicznych dotyczy podłoża i otoczenia wokół maszyny. Jak już wcześniej było wspominane musi ona mieć sterylne warunki. Musi również być przynajmniej raz w roku kontrolowana przez specjalnie do tego przeszkolonych pracowników. Zwracają oni uwagę na wskaźniki pokazujące stopień zanieczyszczenia i zużycia. Nie konserwowane lub nieprawidłowo konserwowane urządzenie może sprawiać zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Następnie ważne jest to, aby zastanowić się nad ilością potrzebnych kompresorów. Teoretycznie na jeden mały gabinet potrzebny jest jeden, a ich ilość wzrasta wraz z ilością foteli i urządzeń do zasilenia. Jest to dosyć głośna maszyna, dlatego powinno się ją odizolować od reszty lecznicy. Wytwarza ona pomiędzy 52 a 69 dB(A). Jednym z numerów jeden jest kompresor stomatologiczny SLDK – posiada on zintegrowany osuszacz wraz z którym jest zainstalowany na zbiorniku ciśnieniowym. Od wielu lat zajmuje on jedne z pierwszych miejsc w rankingach technicznych. Więcej informacji na temat kompresorów stomatologicznych znajdziesz na stronie: http://www.biodent.com.pl/katalog-produktow/kompresory-stomatologiczne/.