Mieszkanie dla Młodych – co trzeba wiedzieć o nowym programie?

W polskich realiach niewielu z nas może sobie pozwolić na kupno mieszkania czy budowę domu bez zaciągania kredytu w banku. W szczególnie trudnej sytuacji są młodzi ludzie, dopiero zaczynający samodzielne życie. Z myślą o nich powstał program rządowych dopłat Mieszkanie dla młodych. Co warto o nim wiedzieć?

the-facade-1441170-mProgram jest kierowany zarówno do par jak i do singli. Ważne, żeby młodsza z osób ubiegających się o kredyt na preferencyjnych warunkach nie ukończyła 35 roku życia. Ponadto, ani teraz, ani w przeszłości nie może ona posiadać domu ani mieszkania na własność.

Nieruchomości, które można kupić w ramach programu również muszą spełniać określone warunki. Przede wszystkim muszą to być domy lub mieszkania sprzedawane na rynku wtórnym. Maksymalna powierzchnia nie może przekraczać 75 m. kw. w przypadku mieszkań i 100 m. kw. w przypadku domów.

W ramach programu rząd oferuje dopłaty do wkładu własnego do kredytu. To duże ułatwienie, ponieważ od początku bieżącego roku wkład własny jest obowiązkowy, a wielu młodych ludzi nie dysponuje odpowiednio dużymi oszczędnościami, by go sobie zapewnić. Rodziny posiadające więcej niż trójkę dzieci mogą ponadto liczyć na pomoc we wcześniejszej spłacie kredytu.