Mieszkanie pod inwestycję – gdzie szukać?

Inwestowanie w mieszkania to sprawdzony sposób na pomnożenie oszczędności. Można to potraktować jako inwestycję krótkoterminową, sprzedając lokal z zyskiem lub długoterminową, wynajmując nieruchomość studentom lub turystom. Każda z tych inwestycji jest obarczona ryzykiem, jednak kluczową rolę w zysku ma nie tylko cena, ale również lokalizacja i metraż mieszkania.

Mieszkanie jako forma inwestycji jest bardzo atrakcyjnym przedsięwzięciem. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu szybkiego zwrotu gotówki w przypadku krótkoterminowej inwestycji oraz jako długofalowy zysk, biorąc pod uwagę lokal na wynajem. Rentowność najmu w Polsce wynosi kilka procent, natomiast w ciekawej lokalizacji może być nawet o 1-2% wyższa. Jednak zanim zdecydujemy się na inwestycję w mieszkanie na wynajem, musimy przygotować się na to, że zainwestowane pieniądze będą zwracać się dość długo. Lokal kupiony pod wynajem zwróci po około 16-17 latach użytkowania. W tym czasie nie unikniemy remontów oraz opłat za ubezpieczenie.

Mieszkanie pod inwestycję – lokalizacja

Planując zakup mieszkania pod inwestycję, najpierw warto ustalić grupę docelową, do której będziemy kierować ofertę wynajmu. Najpopularniejszą grupą są studenci oraz turyści, natomiast mniej popularną – rodziny z dziećmi i cudzoziemcy.

Szukając mieszkania pod inwestycję, musimy najpierw wybrać lokalizację. Jeśli planujemy wynajmować lokal studentom, trzeba wybrać miasto, w których jest dużo uniwersytetów. Atrakcyjne są mieszkania w Krakowie, Gdańsku, Wrocławie, Poznaniu i Warszawie. Jeśli natomiast grupą docelową są turyści, wtedy szukajmy mieszkań w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie nad morzem czy w górach.

Kolejna sprawa to wybór lokalizacji w samej miejscowości. Najchętniej wybierane i poszukiwane są mieszkania w centrum miasta lub w jego pobliżu. Jednak w takiej lokalizacji jednocześnie są najwyższe ceny za metr kwadratowy powierzchni. Jeśli chcemy kupić taniej w centrum, możemy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego. Ceny lokali są tym niższe, im dalej od centrum. W śródmieściu są często tak samo atrakcyjne dla niektórych grup najemców, którzy stawiają na infrastrukturę, zieleń i centra handlowe.

Mieszkanie pod inwestycje – metraż i piętro

Szukając mieszkania pod inwestycję, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego metraż. Duże lokale, powyżej 70 mkw., cieszą się małym zainteresowaniem wśród najemców. Natomiast kawalerki są bardzo popularne wśród studentów oraz singli. Jednak największym wzięciem cieszą się mieszkania do 50 mkw. z dwoma pokojami – są poszukiwane przez pary oraz studentów. Jeśli natomiast chodzi o piętro, to ważne, aby unikać lokali znajdujących na parterze oraz na najwyższym piętrze. Istotne jest także, aby w budynku wysokim był winda. Warto także zwrócić uwagę na to, czy do mieszkania jest przypisane miejsce parkingowe. To ważne dla najemców posiadających auto.

Mieszkanie pod inwestycję to bezpieczna forma lokaty, ponieważ ceny mieszkań w dużych miastach systematycznie rosną. Jednak decydując się na takie przedsięwzięcie, trzeba rozważać taki biznes długofalowo i znaleźć lokal odpowiadający potrzebom najemców.