Monitoring HDCVI – nowy wymiar technologii przesyłania danych

fonex

fonexWraz z potrzebą rozwinięcia funkcjonalności systemów zabezpieczających jakie przede wszystkim wykorzystuje współczesna telewizja przemysłowa wprowadzane są na rynek innowacyjne technologie przesyłania danych przy zastosowaniu systemów analogowych.

Nowością na branżowym rynku, która nie tylko przebija dotychczasowe rozwiązania ale wprowadza analogową transmisję danych na wyższy poziom jest technologia HDCVI.

HDCVI czyli High Definiction Composite Video Interface jest ulepszeniem dotychczasowo wykorzystywanej w pierwszej kolejności przez kamery przemysłowe technologii HDSDI. Wprowadzenie nowatorskich rozwiązań umożliwia transmisję najwyższej jakości obrazu HD i danych telemetrycznych przy zastosowaniu tradycyjnego kabla koncentrycznego. Zastosowanie technologii HDCVI dzięki swoim ogromnym możliwościom i funkcjonalności podbija światowe rynki, których specjalnością jest monitorujący system zabezpieczający.

Czym różni się HDCVI od klasycznych systemów HDSDI?
Zarówno technologia HDSDI jak jej młodsza wersja HDCVI umożliwiają transmisję danych w rozdzielczości 720p lub 1080p. Jednak już zasięg przesyłania danych znacznie się różni. Gdy system zbudowany w oparciu o technologię HDSDI pozwala na transmisję danych z zasięgu nie przekraczającego sto metrów, to przy wykorzystaniu technologii HDCVI przesyłanie danych może nawet przekroczyć zasięg pięciuset metrów. Tak rozbudowana funkcjonalność pozwala na monitorowanie ogromnych obiektów.

W odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań technologia HDCVI pozwala na transmitowanie danych, które są poddawane nieskompresowanej modulacji analogowej co w rezultacie gwarantuje najwyższą jakość obrazu z zachowaniem oryginalnej głębi barwy. Systemy HDVCI nie wymagają zastosowania bufora tak jak w przypadku systemów bazujących na technologii IP. Dzięki temu monitoring CCTV umożliwia podgląd transmitowanego obrazu w czasie rzeczywistym bez żadnych opóźnień tak jak w przypadku systemu HDSDI. Ponadto dzięki możliwości dwukierunkowej transmisji danych sterujących komunikacja pomiędzy rozlokowanymi w monitorowanym obiekcie kamerami a rejestratorem jest bardziej funkcjonalna, co w efekcie poprawia komfort zdalnego sterowania urządzeń.

W związku z tym, że nowoczesna technologia HDCVI jest rozwinięciem HDSDI budowa systemu monitoringu może bazować już na istniejącej instalacji dotychczas wykorzystywanego analogowego systemu zabezpieczeń. Takie rozwiązanie zdecydowanie minimalizuje koszty inwestycyjne. Wymagany jest jedynie montaż odpowiednio dostosowanych kamer i rejestratorów.

Autor artykułu:
FONEX.PL Tomasz Borowski
al. Armii Krajowej 1/3
42-200 Częstochowa
www: www.fonex.pl
e-mail: sklep@fonex.pl