Strzeżenie terenu czy wnętrz obiektów kamerami jest już dość standardowym sposobem zabezpieczania mienia i ochrony osób. Niestety niektórzy popełniają błędy, najczęściej w dobrej wierze, przy planowaniu ich rozmieszczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że dozór wizyjny może naruszać też prywatność.
Z tego artykułu dowiesz się, gdzie nie powinno się montować sprzętu monitorującego. Przeczytaj go przed umieszczeniem kamer na swojej posesji.
1. Przestrzenie prywatne
Oczywiste jest, że monitoring łazienek, pryszniców czy toalet jest zakazany. To miejsca, w których najbardziej liczy się prywatność. Co jednak z szatniami, w których przechowuje się rzeczy osobiste? W tym przypadku wymagana jest zgoda zakładowej organizacji związkowej, a jeśli takiej nie ma – zgody każdego z pracowników lub ich przedstawicieli. Najczęściej jednak nie ma takiej potrzeby, jeśli zespół jest zgrany i ufa sobie nawzajem.
2. Obszary chronione prawnie
Prawna ochrona prywatności obejmuje też kilka innych miejsc. Dobrym przykładem są:
- gabinety lekarskie,
- poradnie psychologiczne,
- kancelarie prawnicze.
Osoby udające się do takich instytucji muszą mieć pewność, że ich sprawy pozostaną w tajemnicy. Co więcej, kamery nie powinny znaleźć się nawet w pomieszczeniach gromadzących wrażliwe dane medyczne czy prawne, ponieważ istnieje ryzyko przechwycenia pewnych dokumentów. W takich miejscach nie założy ich żadna profesjonalna agencja ochrony. Wrocław ma na szczęście dostęp do fachowej pomocy dzięki marce Safe Space. Ich pracownicy zawsze informują o możliwościach i ograniczeniach w tym zakresie.
3. Obszary objęte tajemnicą handlową
Przestępstwa gospodarcze są szczególnie bolesne. Potrafią bowiem zrujnować strategię rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Dlatego ochrona przed kradzieżą tajemnic handlowych jest traktowana poważnie przez każdą dużą markę. A jednym ze sposobów zabezpieczania się jest właśnie brak kamer w miejscach, gdzie przechowuje się poufne dokumenty, które mogą naruszyć bezpieczeństwo biznesowe.
4. Miejsca kultu religijnego
Chociaż wiele kościołów czy sanktuariów stanowi zabytkowy obiekt, w którym znajdują się cenne pamiątki, postawienie kamery dla ich ochrony może być złym pomysłem. Należy pamiętać, że to wciąż są miejsca kultu, a osoby uczestniczące w rytuałach religijnych mogą nie chcieć być nagrywane. Wyjątkiem jest zgoda dana przez wspólnotę wiernych lub władze kościelne.
5. Posesje prywatne z widokiem na sąsiadów
Każdy ma prawo nagrywać obraz na swoim terenie. Wyjątkiem są sytuacje, w których kamera obejmuje swoim zasięgiem także podwórko sąsiada, czy wręcz jest ustawiona na jego okna. Taki monitoring wizyjny w oczywisty sposób narusza jego prawo do prywatności.
Jak prawidłowo rozmieścić kamery?
Pomocą we właściwym montażu monitoringu mogą być specjaliści z firmy Safe Space. Ich wieloletnie doświadczenie pozwoli na strategiczne rozstawienie kamer bez łamania prawa, co zwiększy bezpieczeństwo obiektu. Zadzwoń lub napisz do agencji ochroniarskiej z Wrocławia, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach współpracy.