Mozaiki szklane czy kamienne – co wybrać? Zalety i rozwiązania

Ozdabianie domowej przestrzeni mozaikami jest w ostatnich latach wyjątkowo modne. Drobna, piękna, precyzyjnie wykonana mozaika, którą umieści się w kuchni, salonie czy innych domowych pokojach, może nadać tym wnętrzom zupełnie nowego charakteru! Na jakie mozaiki się zdecydować i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Mozaiki szklane – zalety

W zdecydowanej czołówce popularności znajdują się mozaiki szklane. Ten szczególny rodzaj dekoracji nierzadko przyrównuje się do rozświetlającej przestrzeń biżuterii. Każda płytka takiej mozaiki wykonana jest ze szkła, dzięki temu odbija światło, optycznie powiększając tym samym całe pomieszczenie. Dodatkowo na rynku jest aktualnie bardzo duży wybór kolorów takich płytek i tafli oraz spora różnorodność faktur, która pozwala je dopasować do wielu różnych aranżacji. Kolejną ich zaletą jest duża wytrzymałość na intensywny, długotrwały kontakt z wodą. Mozaiki szklane świetnie sprawdzą się do tych wnętrz, które są stosunkowo niewielkie i przyda im się efekt powiększenia.

Pomysły na umieszczenie:

  • Łazienka – wokół lustra, pod prysznice ale i w zabudowie wanny.
  • Salon – w ciemniejszych punktach pokoju i za zestawem kina domowego
  • Kuchnia – w ciągu między blatem roboczym, a wiszącymi szafkami

Mozaiki z marmuru – zalety

Mozaiki kamienne, wykonane np. z marmuru są wizualnym przeciwieństwem szklanych. Nie powiększają optycznie pomieszczeń, ale za to nadają im większego prestiżu, elegancji i wrażenia luksusowości.

Kamień na ścianie może tu przybierać różne formy i faktury, zachwycając wybarwieniem, naturalnością, charakterystycznymi cięciami, ale i typowymi dla różnych typów kamienia porami. Na ścianach – bez względu na zastosowane pomieszczenie, prezentuje się doskonale!
Kamienne mozaiki mogą stanowić na ścianie dodatek dekoracyjny, albo być ich całością. Występują zarówno autonomicznie np. jako główny materiał wykończenia ścian, jak i pełnią funkcję klasycznego dekoru.

Jeśli szuka się do wnętrza czegoś absolutnie dostojnego i robiącego wrażenie, to mozaika z kamienia będzie doskonałym wyborem.

Warto wiedzieć, że poza tymi dwoma najbardziej popularnymi dziś rodzajami, w dobrych sklepach kupimy również ich inne wariacje. Mogą to być np. mozaiki szklano-kamienne, bambusowe czy nawet kokosowe!