Mrożona kawa (ale trochę inaczej) z mlekiem

Dzisiaj zaprezentujemy kawę mrożoną w trochę innej wersji. Sporządzimy ten popularny napój z wykorzystaniem kawowego lodu (kostek lodu sporządzonych z naparu kawowego). Do przygotowania tego orzeźwiającego napoju potrzebne nam będą następujące składniki: 8 płaskich łyżeczek kawy rozpuszczalnej, 255 ml mleka (krowiego, kokosowego lub sojowego), cukier trzcinowy do smaku; na dekorację – kilka małych bezików. Jak widać przepis jest bardzo prosty, a składniki łatwo dostępne.

Przygotowanie – zacznijmy od przygotowania kawowego lodu. 2 łyżeczki kawy zalejmy szklanką wrzątku, lekko posłodźmy ją cukrem trzcinowym. Ostudźmy, a potem wlejmy do pojemniczka na lód. Wstawmy do zamrażalnika. Następnie pozostałą kawę zalejmy 3 szklankami wrzątku. Dodajmy mleko (dla wegan zaleca się wykorzystanie mleka kokosowego lub sojowego). Całość posłodźmy cukrem trzcinowym do smaku. Odstawmy do schłodzenia. Rozlejmy do ozdobnych szklaneczek. Przed podaniem do zimnego napoju wrzućmy kawowe kostki lodu. Na koniec orzeźwiający napój udekorujmy jeszcze pokruszonymi bezikami. Prawda, że proste?

Dodatkowa uwaga – taka mrożona kawa z mlekiem jest dobrą alternatywą do orzeźwiających napoi, takich jak: lemoniady, kompoty czy koktajle. Również ugasi nam pragnienie i dostarczy wielu witamin.

Możemy ten przepis trochę zmodyfikować, ale będzie się to wiązało z dużo większym kosztem takiego napoju. Zamiast kawy rozpuszczalnej możemy użyc kawy świeżo palonej – jest to znacznie droższa kawa (dostępna w ziarnach – do samodzielnego zmielenia, lub mielona), ale oferująca cały ogrom walorów aromatycznych i smakowych. Do opisywanego dzisiaj napoju idealnie nadaje się mocna kawa ziarnista, której smak jest bardzo intensywny, a to sprawia, że świetnie się on równoważy z zimnym mlekiem. Nie zwlekaj – sprawdź czy masz w domu wszystkie składniki, a jeśli nie to dostaniesz je w każdym sklepie spożywczym, zrób kawowe kostki lodu i zaskocz najbliższych tym niesamowitym napojem.