Na co zwrócić uwagę przy zakupie gilotyny biurowej?

Gilotyna do cięcia papieru jest urządzeniem bardzo przydatnym zarówno w biurzem jak i w domu. Urządzenie to pozwala na szybkie i precyzyjne przycinanie arkuszy papieru, nawet w dużych ilościach. Szeroka oferta gilotyn dostępna na rynku nie ułatwia wyboru tego jednego, najlepszego modelu. W poniższym artykule staramy się podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę przy zakupie gilotyny do papieru.

Noże do gilotyn

Noże do gilotyn to bardzo ważne elementy tego urządzenia, które służą do przecinania papieru. Jednocześnie są najbardziej narażone na stępienie czy zużycie. Zniszczenie ostrzy wiąże się z koniecznością ich wymiany, dlatego warto sprawdzać ostrość noża, aby w przypadku stępienia i pogorszenia się jakości pracy gilotyny, oddać nóż w ręce profesjonalistów.

Ostrzenie noży do gilotyn

Ostrzenie noży do gilotyn najlepiej pozostawić profesjonalistom, którzy zadbają o prawidłowe ostrzenie i efektywną konserwację ostrza. Fachowcy z serwisu z pewnością zrobią to szybciej i skuteczniej, a przede wszystkim bezpiecznie.

Bezpieczeństwo

Gilotyna jako narzędzie wykorzystujące ostrze tnące jest potencjalnie niebezpieczna, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. Elementami podnoszącymi poziom bezpieczeństwa są: osłona noża i antypoślizgowe nóżki. Osłona noża zmniejsza ryzyko kontaktu ostrza z dłonią, zaś antypoślizgowe nóżki zwiększają stabilność urządzenia.

Wydajność

Gilotyna wymaga naszej pracy, poniewaz nie działa automatycznie, dlatego ważne jest zastosowanie wygodnego i funkcjonalnego uchwytu, który zmniejszy obciążenie ręki i nadgarstka. Ponadto solidna budowa zapewniona przez zastosowanie metalu gwarantuje sztywność konstrukcji oraz silne mocowanie elementów.

Precyzja

Blat gilotyny powinien zawierać linijkę oraz podstawowe formaty ISO, dzięki czemu szybko można dopasować format papieru. Dzięki ogranicznikowi formatu zachowac powtarzalność cięcia, a listwa dociskowa zwiększy precyzję cięcia.

Format

W większości przypadków wystarczającym formatem jest gilotyna A4. Ze względu na dość spora długość cięcia takie gilotyny mogą z powodzeniem służyć również do cięcia większych formatów. Jeżeli jednak zależy Ci na cięciu zdecydowanie większych formatów i możliwości docinania pod kątem, to warto zainwestować w większą gilotynę, na przykład o formacie A3.

Dodatkowe funkcje

Na rynku dostępne są urządzenia 2w1 zawierające w sobie gilotynę i trymer. Takie rozwiązanie daje troszkę inne możliwości cięcia papieru, a jednocześnie zapewnia oszczędność miejsca. Niektóre modele umożliwiają opcję rozłączenia tych dwóch urządzeń, dzięki czemu dwie osoby mogą pracować w tym samym czasie.

Ciekawą opcją jest również zastosowanie dodatkowej osłony, która jest szczególnie przydatna, gdy urządzenie jest używane sporadycznie. Składana osłona umożliwia bezpieczne przenoszenie i przechowywanie gilotyny.