Każdy, kto zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz albo prowadzi sklep z lampami, szczególnie podkreśla rolę, jaką w wystroju wnętrz pełni oświetlenie. Jego dobór jest bardzo istotną kwestią. Może wydobyć z pomieszczenia całe jego piękno, na pierwszy rzut oka zupełnie niewidoczne. Może też wszystko zepsuć – nawet jeśli meble czy kolory wnętrza zostały dobrane z wyjątkową precyzją.
Światło sprzyjające skupieniu lub zaśnięciu
Ważną rolą oświetlenia jest również wpływanie na nastrój przebywających w nim osób. Odpowiednie natężenie, barwa, intensywność światła padającego z lamp sufitowych czy podłogowych potrafi zrelaksować albo wręcz przeciwnie – wpłynąć na skupienie mieszkańców. Dlatego też światło powinno dobierać się nie tylko wystroju wnętrza, ale i do jego funkcji. Szczególnie istotne jest to w przypadku gabinetów i sypialni.
W tych pierwszych, oświetlenie powinno jak najbardziej przypominać światło dzienne – pozwoli to na dłuższe utrzymanie skupienia, nawet podczas pracy w godzinach nocnych, czy w zimowe, szare poranki i wieczory. W sypialniach z kolei powinniśmy postawić na światło bardziej rozproszone, łagodne, o stonowanej, ciepłej barwie – dzięki temu łatwiej będzie zapaść w sen. Niebieskie światło, emitowane przez większość żarówek i dodatkowo podkreślane przez niektóre abażury, ma bowiem właściwości rozbudzające i zaburza produkcję melatoniny niezbędnej do wytworzenia poczucia senności. Dlatego teraz można wybierać spośród specjalnych lamp do sypialni, które emitują inne światło, bardziej naturalne dla pory nocnego spoczynku – każdy większy sklep z lampami powinien posiadać takie w ofercie.
Światło podkreślające charakter pomieszczenia
Szczególną uwagę warto przyłożyć do oświetlenia w salonach, jak i strefach wejściowych domu. Znajdujące się tam źródła światła powinny być szczególnie jasne i przejrzyste – to w końcu w tych sferach najczęściej witamy i przyjmujemy gości, a odpowiednia lampa czy żyrandol będą miały szansę podkreślić podniosłość i wyjątkowość tych chwil.
W łazienkach możemy zdecydować się albo na ostre, bardzo wyraziste światło, zwłaszcza jeśli jest to łazienka pozbawiona okna i to tam wykonujemy makijaż lub się czeszemy, albo na światło sprzyjające relaksowi, podobnie jak w sypialni. Dobrym pomysłem jest wydzielenie odrębnych stref w łazience i zamontowanie zamiast jednego, górnego światła, kilku pojedynczych lamp, plafonów, cy halogenów. Inne oświetlenie można zamontować nad wanną lub prysznicem, inne nad lustrem, które służy nam do sprawdzania swojego wizerunku przed wyjściem. Tutaj o poradę możemy poprosić osobę prowadzącą sklep z lampami.
Ciekawym pomysłem jest również wprowadzenie dodatkowego źródła kolorowego światła do dziennych pokoi albo sypialni. Dzięki temu nabierają one zupełnie innego niż na co dzień charakteru, co przydaje się, jeśli chcemy wyczarować klimat podkreślający szczególne okazje i chwile.