Najważniejsze aspekty wyboru niszczarki

Niszczarki dokumentów są dziś jednym z podstawowych elementów wyposażenie biura. Ze względu na to, że coraz więcej dokumentów przechowywanych i gromadzonych jest w formie elektronicznej, często niszczarki takie wyposażone są w dodatkowe funkcje takie jak możliwość niszczenia płyt CD / DVD, kart plastikowych itp. Nie należy jednak myśleć, że niszczarki to urządzenia sprawdzające się jedynie w biurach.

Także w domowym zaciszu wydają się one niezbędne. Jeśli zależy nam na zniszczeniu dokumentów przy jednoczesnej gwarancji, że nikt ich później nie wykorzysta, posiadanie niszczarki dokumentów jest niezbędne. Rynek sprzętów elektronicznych jest bardzo bogaty. Także w zakresie niszczarek. Dostępnych jest mnóstwo modeli, o różnych parametrach i w różnych przedziałach cenowych. Na co więc zwrócić uwagę wybierając i kupując niszczarkę?

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać to to, gdzie będziemy wykorzystywać daną niszczarkę. Producenci tego typu sprzętu wprowadzili podział na trzy kategorie. Są to niszczarki osobiste – do użytku domowego, niszczarki biurowe – do użytku firmowego oraz niszczarki specjalistyczne – wykorzystywane w profesjonalnych firmach zajmujących się utylizacją dokumentów. Również ważne jest to, dokumenty w jakiej formie planujemy niszczyć. Są bowiem dostępne niszczarki, które niszczą jedynie dokumenty papierowe, ale są też takie, które poradzą sobie z nośnikami CD, DVD, dyskietkami, kartami kredytowymi itd. Jeśli niszczyć będziemy głównie dokumenty papierowe dobrze jest sprawdzić czy wybrany przez nas model bezproblemowo poradzi sobie z niszczeniem zszywek i spinaczy. Jest to o tyle ważne, że w przypadku braku takiej funkcjonalności, spinacz czy zszywka mogą zablokować mechanizm, a druga kwestia to taka, że ewentualne rozpinanie dokumentów przed ich zniszczeniem może być bardzo czasochłonne.

Druga istotna rzecz to to, ile dokumentów planujemy niszczyć oraz jak dużo mamy na to czasu. Producenci niszczarek zazwyczaj podają, jaka jest wydajność danego modelu tzn. ile dokumentów może ono zniszczyć w ciągu miesiąca. Przyjmuje się, że niszczarki osobiste mogą niszczyć do 300 stron dziennie, niszczarki biurowe do 2000 stron dziennie i niszczarki specjalistyczne – wysokowydajne mogące niszczyć wiele tysięcy stron.

Kolejny ważny element to sposób cięcia danej niszczarki. Niszczarki tańsze, ale tnące więcej kartek jednocześnie to tzw. niszczarki paskowe. Drugi typ niszczarek to niszczarki paskowo-odcinkowe (cross-cut), które niszczą mniej stron, ale zapewniają wyższy stopień tajności niszczonych dokumentów oraz sporo mniejszą objętość odpadów.

Producenci niszczarek wykorzystują też do ich podziału normę DIN 32757. Jest to norma określająca w profesjonalny sposób stopień tajności niszczonych dokumentów. Według tej normy wyróżnić można niszczarki niszczące dokumenty o kolejnych stopniach tajności od 1-wszego do 5-tego. Są to tzw. normy od DIN 1 do DIN 5. Istnieje również 6 stopień, który pozostaje poza normą DIN. Im wyższy stopień tajności tym niszczarka tnie drobniej. W przypadku 6-tego stopnia tajności niszczarka potrafi pociąć kartkę formatu A4 na 15 tysięcy elementów.

Jakie jeszcze elementy brać pod uwagę wybierając niszczarkę? Są to m.in.:
– jakość nożyc tnących,
– możliwość niszczenia niestandardowych rozmiarów,
– głośność sprzętu,
– pojemność kosza na odpady,
– możliwość pracy w trybie ciągłym.

Więcej informacji na temat technologii wykorzystywanych w niszczarkach, ich przeznaczenia i producentów można przeczytać na stronie www.niszczarkibiurowe.com.