Najważniejsze informacje o wentylatorach sufitowych

wentylatorZnamy je wszyscy: białe plastikowe wiatraki leniwie obracające się pod sufitem w poczekalniach przychodni i urzędów. Niektórzy być może zastanawiali się, czemu właściwie służą, skoro kręcą się tak wolno, że nie odczuwamy żadnego rześkiego powiewu. W rzeczywistości wentylatory sufitowe to dość zaawansowane technicznie urządzenia, które bardzo korzystnie wpływają na cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii są przydatne nie tylko w upały, ale także w zimie.

Dlaczego cyrkulacja powietrza jest tak ważna? Kiedy ciepłe powietrze wchodzi w kontakt z zimną powierzchnią, zachodzi kondensacja zawartej w nim wilgoci. Powtarzalność tej sytuacji sprawia, że na ścianach rozwijają się grzyby, a metalowe poręcze i uchwyty pokrywa rdza.
Wentylatory sufitowe zatrzymują ten proces poprzez obniżenie temperatury powietrza oraz przyspieszenie jego cyrkulacji. W okresie zimowym urządzenia te są jeszcze bardziej przydatne ponieważ zapobiegają gromadzeniu się ciepłego powietrza pod sufitem, wyrównując jego temperaturę w całym pomieszczeniu. W efekcie zimowa praca wentylatora usprawnia ogrzewanie pomieszczeń i obniża jego koszty. Jest to możliwe dzięki zmianie trybu pracy wentylatora, który w lecie kieruje powietrze w dół i chłodzi pomieszczenie, zaś zimą zasysa zimne powietrze z dołu i kieruje je ku górze, rozwiewając zgromadzone tam powietrze ciepłe po całym pomieszczeniu.

Opisane tu dobroczynne działanie wentylatorów sufitowych, jest powodem, dla którego tak chętnie montuje się je nie tylko w przychodniach, biurach i urzędach, ale także w halach przemysłowych i sklepach wielkopowierzchniowych.

Entuzjaści wentylatorów sufitowych podkreślają także ich walory estetyczne. Tutaj za przykład podaje się najczęściej wentylatory wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED. Taki wentylator nie tylko korzystnie wpłynie na cyrkulację powietrza w naszym mieszkaniu, ale będzie także pełnił rolę żyrandola o niebagatelnym, zwracającym uwagę kształcie. Oczywiście pokojowe wentylatory sufitowe mają o wiele bardziej oryginalne kształty niż te wykorzystywane w pomieszczeniach publicznych – projektanci mają tu znacznie większe pole do popisu. Niezależnie od tego, czy preferujemy styl nowoczesny, czy tradycyjny, z pewnością znajdziemy wentylator pasujący do naszej aranżacji.

Wybierając wentylator powinniśmy też odpowiednio dobrać jego rozmiary do gabarytów pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany. Salon lub duży pokój gościnny będzie wymagał wentylatora o rozpiętości 130cm, z kolei na małą kuchnię wystarczy 70-80cm. Niezależnie od swoich rozmiarów, wentylatory sufitowe działają bezszelestnie, a prędkość ich obrotów podlega regulacji.