Schody to konieczny element architektury wewnętrznej, pozwalający łączyć poszczególne kondygnacje budynków.
Żeby schody były w pełni funkcjonalne, powinny zostać wykonane z odpowiedniego, trwałego materiału, mieć właściwą wysokość stopni i zabezpieczenia chroniące przed upadkiem. Poza poręczami, które gwarantują stabilność poruszania się po schodach, ważne jest też dobre podłoże minimalizujące ryzyko poślizgnięcia. W tym celu najlepiej jest skorzystać ze specjalnych nakładek. Na rynku dostępne są nakładki na schody wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu można dopasować je zarówno do schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Odmienne wzory pozwalają też znaleźć te nadające się do prywatnych domów, firm lub instytucji publicznych. Wśród polecanych nakładek warto zwrócić uwagę na te oferowane przez Chaos Design, które wyróżniają się trwałością i wyjątkową estetyką wykonania.
Decydując się na pokrycie schodów nakładkami, poza ich wyglądem, należy wziąć pod uwagę również sposób ich mocowania. Część z nich od spodu posiada gumowe wykończenia, które efektywnie przywierają do podłoża i nie przesuwają się w trakcie chodzenia. Dostępne są także nakładki wykończone taśmą rzepową. Wygodny system przytwierdzania ich do podłogi pozwala na czyszczenie i pranie w dowolnym momencie. Oprawa schodowa również powinna być dopasowana do całości wystroju. Wtedy na pewno będzie niesamowity efekt.
Dobrze dobrane nakładki to nie tylko zwiększone bezpieczeństwo chodzenia po schodach, ale też estetyczny dodatek aranżacyjny. Komponując je z pozostałymi elementami wystroju wnętrz, można uzyskać ciekawy efekt wizualny. Dzięki swojej miękkości, znaczna część nakładek przeznaczonych do użytku wewnętrznego zwiększa komfort chodzenia i sprawia, że nawet pokonywanie stopni na boso nie powoduje dyskomfortu.
Wybierając nakładki do domu, warto rozważyć m.in. te kudłate, które świetnie się prezentują, a do tego są niezwykle przyjemne dla stóp. Natomiast na schodach zewnętrznych nakładki skutecznie czyszczą buty przed wejściem do środka budynku. Ma to szczególne znaczenie jesienią i zimą, gdy śnieg i błoto oblepiają obuwie. Takie rozwiązanie ułatwia wchodzenie, ale i pozwala również lepiej dbać o czystość w budynku.