Niszczarki do dokumentów – czy są niezbędne w każdej firmie?

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z 1997 roku każdy przedsiębiorca ma obowiązek niszczenia niektórych dokumentów. Właśnie dlatego tak popularne stały się niszczarki do papieru. Ale czy to aby na pewno najlepsze rozwiązanie? Dowiedz się, czy niszczarki do dokumentów są niezbędne w każdej firmie?

Niszczenie dokumentów

Na mocy Ustawy o Ochronie Danych Osobowych niszczenie dokumentów jest konieczne we wszystkich firmach. Większość z nich należy archiwizować przez kilka do kilkunastu lat (to zależy od rodzaju dokumentu), a później je zniszczyć. Zniszczeniu bezwzględnie muszą ulec wszystkie dokumenty, które zawierają dane personalne, czy to pracowników czy kontrahentów, czyli wszystkie te, po których można rozpoznać tożsamość człowieka.

Zniszczenie dokumentów ma być tak przeprowadzone, by znajdujące się w nich dane nie były możliwe do odczytania. Inaczej istnieje zagrożenia ujawnienia danych osobowych, danych wrażliwych lub danych niejawnych osobom trzecim, a co za tym idzie – ryzyko poniesienia konsekwencji prawnych z tytułu niedopełnienia obowiązków ustawowych. Z tego względu konieczne jest niszczenie dokumentów. Ale czy naprawdę potrzeba do tego specjalistycznej niszczarki?

.

Niszczarki do dokumentów czy inne alternatywy?

Wydaje się, że jest kilka sposobów na to, by zniszczyć wrażliwe dane. Jednakże większość z nich jest po prostu zawodna. Z jednej strony może nam się wydawać, że dokumenty wystarczy pociąć na małe kawałki, jednak nie jest to zawsze dobre rozwiązanie. Po pierwsze – jest to bardzo czaso- i pracochłonne. Po drugie – nigdy się nie ma pewności, że faktycznie pociętej układanki nie da się ułożyć. Nożyczki nigdy nie potną kartek tak drobno, jak niszczarki.

Innym rozwiązaniem jest zaangażowanie firmy, która zajmuje się niszczeniem dokumentów. Należy wybrać przedsiębiorstwo, które zbiera dobre opinie i cieszy się zasłużoną dobrą sławą. Firmy te zajmują się odbieraniem danych na nośnikach (płytach) lub w formie papierowej i niszczeniem ich w niszczarkach przemysłowych o największej wydajności i stopniu tajności. Niestety oznacza to szukanie odpowiedniego przedsiębiorstwa i podpisywanie umów. O wiele prostszym rozwiązaniem w tym wypadku wydaje się więc zakup niszczarki.

.

Niszczarki do dokumentów

Niszczarka do dokumentów, a zwłaszcza kilka, to dla przedsiębiorstwa spory wydatek. Są niezbędne, ale niestety oznaczają dość dużą inwestycję. Dlatego świetnym rozwiązaniem, idealną alternatywą dla zakupu, jest dzierżawa niszczarek.

Wynajem niszczarki na przykład od firmy Avarus to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dostajesz niszczarkę dobrej jakości i nie przejmujesz się jej serwisowaniem, wymienianiem części i tym podobnymi pracami. Tym zajmuje się dzierżawca, ty tylko użytkujesz niszczarkę za niewielką opłatę. Avarus także pomoże ci dobrać niszczarki do twoich potrzeb. Korytarzowa, przybiurkowa a może przemysłowa? Wszystko zależy od specyfiki twojej firmy, a dzięki korzystaniu z dzierżawy otrzymasz pomoc przy wyborze sprzętu. Wynajmując niszczarkę nie przejmujesz się niczym – ani montażem, ani transportem, ani serwisowaniem, ani ochroną danych.

.

Avarus

Biuro handlowe i serwis:
05-270 Marki, ul. Okólna 43A/43B, lok 3b
e-mail: avarus@avarus.pl
tel. 22 356 90 60