Nowatorskie funkcje niszczarek biurowych

W sprzedaży można znaleźć szeroki wybór niszczarek biurowych. Dostępne są zarówno niewielkie urządzenia, jak i niszczarki centralne, które mogą obsługiwać całe piętra dużych biurowców. Producenci cały czas dbają o urozmaicenie urządzeń, dlatego wiele niszczarek ma nowatorskie funkcje, które poprawiają komfort pracy oraz gwarantują niezawodne działanie. Jakie udogodnienia można znaleźć w nowoczesnych niszczarkach biurowych?

Niszczarka – ale jaka?

Niszczarki biurowe wyposażone są w system cięcia w paski (Strip Cut) lub ścinki (Cross Cut). Poszczególne urządzenia wyróżniają się także klasą bezpieczeństwa. Zgodnie z normą obowiązującą w Polsce klas tych jest 5. Do niszczenia zwykłych dokumentów dedykowane są niszczarki w klasie DIN 1, do tajnej dokumentacji warto kupić urządzenie DIN 4 lub DIN 5 tnące kartki na ścinki o bardzo małej powierzchni.
Pod uwagę warto wziąć wydajność pracy, ilość kartek, które mogą być niszczone za jednym razem, szerokość szczeliny (czy niszczarka pozwala likwidować duże arkusze papieru), pojemność kosza na ścinki.

Nie tylko do papieru

Konkurencja na rynku niszczarek biurowych jest coraz większa. Dlatego producenci dbają o to, aby cały czas zwiększać niezawodność oferowanych urządzeń oraz poprawiać komfort pracy. Dzięki temu coraz więcej modeli posiada szereg nowoczesnych funkcji. Popularne stały się niszczarki, które są w stanie pociąć nie tylko papier, ale i biurowe spinacze oraz zszywki. Taka funkcja pozwala szybko niszczyć pospinane dokumenty.
Kolejną nowoczesną funkcją są specjalne szczeliny, do których można pakować płyty CD, DVD i Blu-Ray do kruszenia. Nowoczesne niszczarki są w stanie niszczyć plastikowe karty (m.in. karty bankomatowe i kredytowe, identyfikatory). Takie urządzenia trafiają m.in. do banków.
Zaawansowane niszczarki centralne kruszą również tekturę i kartonowe opakowania. Niektóre urządzenia niszczą nawet… aluminiowe puszki po napojach oraz plastikowe butelki.

Nowoczesne funkcje zwiększają komfort pracy

Wiele niszczarek posiada wygodny system Start/Stop. Nowoczesne niszczarki mogą automatycznie zacząć pracę, gdy do szczeliny załadujemy papier i zakończyć ją w momencie, gdy kartki będą już poszatkowane.
Aby zwiększyć komfort pracy, producenci wyposażają urządzenia w systemy zapobiegające zapychaniu się mechanizmu tnącego. Przykładem jest m.in. system „Jam Blocker”, który posiadają niszczarki Fellowes. Funkcja ta jest przydatna w biurach, gdzie niszczy się większe partie dokumentów. Załadowanie w szczelinę zbyt dużego pakietu kartek, spowoduje automatyczne cofnięcie ładunku.
Kolejną praktyczną funkcją jest możliwość cofania. Jeden przycisk pozwala odwrócić pracę niszczarki. Oczywiście nie chodzi tutaj o scalenie pociętych na paski czy skrawki kartek, ale o cofnięcie załadowanego pliku na zewnątrz urządzenia. Funkcję tę można wykorzystać, gdy załadujemy do urządzenia zbyt dużo kartek i obawiamy się, że mechanizm tnący zostanie zablokowany.

Dodatkowe funkcje zwiększające komfort pracy

Wygodnym rozwiązaniem są automatyczne podajniki. Pozwalają one ułożyć plik kartek do zniszczenia w jednym miejscu, z którego urządzenie będzie pobierać kolejne partie i je niszczyć. Takie niszczarki nie wymagają ręcznego podawania kolejnych arkuszy, dzięki czemu możemy zaoszczędzić wiele cennego czasu na wykonywanie innych zawodowych obowiązków. Zaawansowane niszczarki (dedykowane przede wszystkim do archiwów) posiadają nawet automatyczne podajniki taśmowe.

Niezawodność urządzenia zapewnią nam diody informujące o wypełnieniu kosza na ścinki (czujnik wypełnienia pojemnika). Niszczarka może segregować odpady – do innego kosza trafią skrawki papieru, a do innego pokruszone płyty i plastikowe karty. Kosze mogą być także zamykane na kluczyk (idealne rozwiązanie podczas niszczenia poufnych lub tajnych dokumentów).
Duże niszczarki coraz częściej posiadają kółka, które pozwalają przesuwać urządzenie w różne miejsca biura.

Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej niszczarki do małego czy dużego biura można znaleźć na stronie www.niszczarkawallner.pl.