Nowość w przestworzach – drony!

Nie ma chyba osoby, która w dzieciństwie nie puszczałaby na wietrze latawca. Sprawa to miła i całkiem przyjemna, jednakże wielokrotnie trzeba było wyczekiwać na jakikolwiek podmuch wiatru aby mogło dojść do wzniosu latawca. Inżynieria jak zwykle przychodzi tutaj z pomocą i dla mało-cierpliwych proponuje nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie jakim jest dron profesjonalny.

Przyjemne z pożytecznym

Dron to nie tylko doskonała zabawka, ucząca kontroli nad maszyną w pełnej trójwymiarowej przestrzeni, ale również użyteczny robot, za pomocą którego możemy chociażby przeprowadzić zwiad nad terenem, w którym przebywamy. Drony są niejednokrotnie doposażone w kamery HD, okiem których zarejestrujemy co się dzieje np. wokół naszego domu, lub nad naszą posesją, a wszystko to siedząc wygodnie w domu. Przeciętny internetowy sklep z dronami zaoferuje zainteresowanym od kilku do kilkunastu nawet modeli dronów lub multicopterów unoszących się na różny pułap, który zwykle znajduje odbicie w ich pułapie cenowym. Dron profesjonalny kosztuje od kilkuset do kilkunastu nawet tysięcy, jeżeli uwzględnimy, że najdroższe modele wymagają znacznie droższej kamery do rejestracji obrazów z wysokości nawet 500 metrów. Ogranicznikiem tak naprawdę jest wyłącznie nasza fantazja, gdyż do obserwacji nocnych możemy zaimplementować kamerę noktowizyjną lub termowizyjną, które są nieco droższe od konwencjonalnych.

Klasyfikacje techniczne i prawne

Każdy, dostępny dla zwykłego użytkownika dron profesjonalny, to sprzęt klasy I, bardzo lekki (klasyfikacja Bezzałogowych Statków Powietrznych), o masie nie przekraczającej 5kg, a przeciętnie wynoszącej około 300g plus masa kamery. Charakterystycznym jest również niski wznios, nie przekraczający 1000 metrów. Zgodnie z konwencją chicagowską o lotnictwie cywilnym, Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego wyznaczyła terminy wprowadzenia regulacji dotyczących statków bezzałogowych:

  • do roku 2018 nastąpić ma wstępna integracja dronów profesjonalnych z ruchem lotniczym, bez obszarów wydzielonych,
  • do roku 2028 nastąpi pełna integracja z ruchem lotniczym, umożliwiająca podgląd położenia dronów i komunikację ze służbami kontroli ruchu lotniczego.

Zanim więc zostaniemy objęci regulacjami, pozostaje nam odwiedzić sklep z dronami i przystąpić do nauki pilotażu.