Obornik jest wykorzystywany do nawożenia roślin i gleby w celu dostarczania im odpowiednich składników odżywczych. Stosowany jest zarówno w amatorskich, niewielkich ogrodach i warzywniakach, jak i dużych gospodarstwach rolnych. Obornik kurzy jest naturalnym nawozem, co oczywiście doskonale wpływa na środowisko oraz zebrane plony. Jak go używać, by nie szkodzić roślinom?
Jak powstaje obornik?
Obornik powstaje poprzez czyszczenie obór, stajni i właśnie kurników. W jego skład wchodzą sfermentowane odchody i mocz zwierząt, a także resztki jedzenia, słomy i innej wyściółki. Surowce te są składowane przez długi czas w jednym miejscu, co pozwala na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów oraz charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Do tworzenia obornika wykorzystuje się odpady generowane przez wiele różnych zwierząt, jak np. konie, krowy, króliki, kury, owce, gęsi, a nawet gołębie.
Warto zwrócić uwagę, że gnojowica nie jest tym samym, co obornik. Bardzo często te dwa nawozy błędnie uważa się za jedno. Natomiast różnica polega na tym, że gnojowica powstaje z bezściółkowego chowu zwierząt. Składa się z moczu i niewielkiej ilości kału, które składuje się w specjalnych zbiornikach pod ściółką.
Zalety stosowania obornika
Obornik kurzy jest nawozem, który rozprowadza się na polach, ogrodach i gruntach uprawnych. W dużych gospodarstwach robi się to za pomocą specjalnych maszyn rolniczych. Miesza go się z glebą w celu zatrzymania wody i zachowania wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Poza tym przeciwdziała erozji i zakwaszeniu, a także reguluje równowagę w ziemi, która mogła być wcześniej nasiąknięta niekorzystnymi składnikami. Jest też świetnym pomocnikiem w ekologicznych uprawach warzyw, w tym pomidorów, a dodatkowo wspomaga powstawanie warstwy próchnicy i co najważniejsze pobudza warzywa i rośliny do wzrostu i kwitnięcia.
Jak wykorzystuje się obornik kurzy?
Obornik –jest bogatym źródłem azotu, fosforu, ale też wapnia, magnezu. Ponadto zawiera w swoim składzie substancje humusowe. Ze względu na azot należy obliczyć konkretną dawkę, która będzie odpowiednia dla danej gleby. Dotyczy to szczególnie obszernych gospodarstw i masowych upraw. Natomiast mniejszym, zwykłym domostwom dedykowane są oborniki w formie granulatów bądź płynów.
Obornik kurzy ma wysokie pH, które znakomicie zadba o odkwaszenie ziemi, jest świetnym dodatkiem do kompostu oraz idealnie nada się podczas jesiennego nawożenia. Podlewane nim warzywa, owoce, czy kwiaty rosną znakomicie, a na dodatek jest niezastąpiony w uprawach ekologicznych.
Bestsellerem wśród tego typu nawozów jest obornik kurzy granulowany marki Florovit Pro Natura. Jest w 100% organiczny, a jego forma pozwala na wygodne i bezpieczne stosowanie. Jest świetnym pomocnikiem w uprawie warzyw, krzewów i drzewek owocowych oraz przy hodowli roślin ozdobnych, jak np. kwiaty rabatowe i rośliny doniczkowe.