Odkurzacze bezworkowe – jak wybrać wśród nich ten najlepszy?

W sklepach czekają dziesiątki modeli odkurzaczy, a wśród nich również te określane jako bezworkowe. Gdy w najbliższym czasie czeka cię zakup takiego sprzętu, sprawdź razem z nami, na co warto zwrócić uwagę przy jego doborze.
Odkurzacze bezworkowe to urządzenia, w przypadku których nie stosuje się standardowych worków takich jak w odkurzaczach workowych. Zawierają one z kolei specjalny pojemnik na zanieczyszczenia, który wymaga regularnego opróżniania. W ten sposób zrezygnowano z konieczności wymiany płatnych worków – gdy wybierasz odkurzacz bezworkowy, ich brak nie będzie już przeszkodą w sprzątaniu.

Cyklonowy czy wodny?

W kategorii odkurzaczy bezworkowych można wyróżnić dwa ich rodzaje – odkurzacze bezworkowe cyklonowe, które wyposażone są w suchy pojemnik na zanieczyszczenia, a także odkurzacze bezworkowe wodne, czyli z filtrem wodnym, które posiadają pojemnik do napełniania wodą. Do niektórych modeli bezworkowych można również zamontować worki.

W odkurzaczu cyklonowym zasysane powietrze wprowadzane jest w ruch wirowy, tworząc mini cyklon, a w ten sposób zanieczyszczenia oddzielane są od powietrza i osadzane w pojemniku, z którego następnie muszą być usunięte. Z kolei odkurzacze wodne zatrzymują zabrudzenia w wodzie, która pełni rolę czynnika filtrującego i jednocześnie nawilża powietrze – po zakończeniu pracy trzeba wylać wodę i wypłukać pojemnik. W porównaniu z odkurzaczem z pojemnikiem suchym jest to jednak bardziej skuteczny sposób na poradzenie sobie z kurzem i innymi zabrudzeniami, ponieważ są one wylewane do kanalizacji z wodą i nie trafiają do powietrza przy przesypywaniu ich do kosza.

Zwróć uwagę na filtr wylotowy

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twój odkurzacz bezworkowy będzie działał skutecznie, wybierz model, który wyposażony jest w wysokiej klasy filtr wylotowy HEPA od High Efficiency Particulate Air filter, czyli wysokosprawny filtr powietrza. Najlepiej, aby był to filtr klasy H13, który jest w stanie zatrzymać minimum 99,95% zanieczyszczeń, w tym takich jak pierwotniaki, zarodniki grzybów, bakterie, roztocza i ich odchody oraz niektóre wirusy. Jeżeli masz w domu alergika, zakupienie odkurzacza z filtrem HEPA H13 będzie najlepszym wyborem.

Nie tylko odkurzanie na sucho

Popularne obecnie odkurzacze bezworkowe z filtrem wodnym nie tylko pozwalają na skuteczne odkurzanie na sucho, ale również są w stanie pomóc w innych pracach domowych. Niektóre z modeli wodnych posiadają funkcję prania tapicerek meblowych, samochodowych, dywanów i wykładzin. Pozwalają również na odkurzanie na mokro, czyli usunięcie rozlanej wody lub innych mokrych zabrudzeń, a ponadto wybrane modele są w stanie posłużyć jako zamiennik mopa – wystarczy tylko wlać do nich odpowiedni płyn i zastosować specjalną końcówkę z dopinaną na rzepy szmatką, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia z parkietu, posadzki z płytek ceramicznej lub posadzki kamiennej.

Jeżeli szukasz odkurzacza bezworkowego, który będzie dla ciebie perfekcyjny, zajrzyj do serwisu Idealny Odkurzacz, który zawiera jeszcze więcej porad dotyczących doboru i eksploatacji różnych typów odkurzaczy.