Odpowiednia pielęgnacja zimą – jak chronić skórę przed zimnem?

Lato i zima to ekstremalne pory roku, podczas których nasza skóra narażona jest na kontakt z niskimi lub bardzo wysokimi temperaturami. Zimą bardzo uciążliwy jest również nieprzyjemny wiatr. To czas, w którym musimy szczególnie zadbać o kondycję naszej skóry, ponieważ nieodpowiednia pielęgnacja może nas kosztować nieco zdrowia.

Nie tylko twarz

Pamiętajmy, że na kontakt z niską temperaturą narażona jest nie tylko nasza twarz, ale każda inna część ciała, która pozostaje niezakryta (np. dłonie). Przed nałożeniem rękawiczek warto posmarować dłonie glicerynowym kremem ochronnym (pamiętajmy jednak, aby dać mu czas na całkowite wchłonięcie). Jeżeli już doszło do zaczerwienienia i podrażnienia, unikajmy noszenia rękawiczek z wełny, która zawiera w sobie dość ostre włókna mogące zwiększyć powstałe już podrażnienia. Najlepsze będą rękawiczki wykonane z polaru lub posiadające polarową wkładkę. Spierzchniętą skórę można podreperować za pomocą ciepłej kąpieli parafinowej.

Odpowiednia pielęgnacja zimą – jak chronić skórę przed zimnem?

Zimą musimy zabezpieczać twarz za pomocą specjalnych kremów. Produkty powinny zawierać filtry UV, ponieważ nawet o tej porze roku słońce jest równie niebezpieczne. Jest to szczególnie ważne w czasie opadów śniegu, ponieważ biały puch potrafi odbijać aż 80 procent promieni słonecznych. Na niskie temperatury najbardziej odpowiednie są kremy półtłuste oraz tłuste, które tworzą na skórze delikatny filtr ochronny. Unikajmy stosowania produktów nawilżających, które będą nadmiernie chłodziły skórę w czasie mrozów.

Krem należy aplikować co najmniej kwadrans przed planowanym wyjściem z domu. Jest to ważne, ponieważ składniki kremu potrzebują nieco czasu, aby zaczęły działać. Produkt musi dobrze się wchłonąć w skórę i utworzyć na niej filtr. Po całkowitym wchłonięciu możemy przystąpić do robienia makijażu, z którego nie musimy rezygnować zimą. Ważne jednak, aby stosowany pod makijaż krem nie był zbyt tłusty – w przeciwnym razie make up będzie szybko spływał. Pamiętajmy również, aby kremować całą twarz, włącznie z okolicami nosa oraz cienką skórą wokół oczu, która w tym czasie jest najbardziej narażona na podrażnienie. Jeżeli nie nosisz czapki, musisz również kremować płatki uszu, które w trakcie mrozów szybko ulegają wyziębieniu i zaczerwienieniu.

Usta

Usta szybko pękają na mrozie, dlatego również wymagają zabezpieczenia. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne pomadki natłuszczające, które mogą być bezbarwne lub kolorowe. Zamiast pomadek można również stosować wazelinę kosmetyczną, która daje praktycznie ten sam efekt, jednak nie jest tak wygodna w aplikacji.