Odwrócona hipoteka

W ostatnim czasie w mediach coraz częściej można spotkać się z pojęciem tzw. hipoteki odwróconej. Co to takiego? Jak można z tego skorzystać? Czy warto?

 

Hipoteka odwrócona została stworzona specjalnie z myślą o starszych osobach, które nie są zadowolone z wysokości emerytury, którą otrzymują. Aby łatwiej było im związać koniec z końcem, mogą podpisać z bankiem specjalną umowę.

 

Na mocy tej umowy, bank co roku będzie wypłacał im określoną kwotę. W zamian po ich śmierci mieszkanie, w którym do tej pory zamieszkiwali przejdzie na własność banku.

 

Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Sporo zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Należy uświadomić sobie, że suma, którą wypłaci nam bank prawdopodobnie w ostatecznym rozrachunku będzie niższa od rzeczywistej wartości mieszkania.

 

Jeśli jednak jesteśmy samotni i nie wiemy, komu przekazać mieszkanie po śmierci, warto rozważyć możliwość zaciągnięcia takiej hipoteki. Dzięki temu mieszkanie nie przepadnie, a my za życia będziemy mogli odzyskać przynajmniej część jego wartości. Tym samym polepszymy swoje warunki życia, którym na emeryturze można sporo zarzucić. Jeśli starannie przemyślimy wszystkie za i przeciw, odwrócona hipoteka może okazać się świetnym rozwiązaniem.