Ogrzewanie nieruchomości gazem ze swojego zbiornika z pewnością ma bardzo wiele zalet, jednak nie należy do najtańszych. Najczęściej jest to jednak najlepsze z możliwych rozwiązań. Dlaczego zatem warto skusić się na ogrzewanie własnego domu propanem? Co należy zrobić, aby móc z niego w pełni legalnie korzystać?
Instalacje gazowe czy węglowe?
Co jest najważniejsze, by było tanio czy raczej wygodnie? Jeśli najistotniejszą kwestią jest cena, to decydując się na ogrzewanie, rozsądek podpowiada, aby wybrać węglowe. Niestety w takiej sytuacji na pewno nie będzie wygodnie ani komfortowo. Nieporównywalnie mniej pracy wymaga od użytkownika obsługa instalacja gazowe mazowieckie. Polega ona w zasadzie tylko na odpowiednim ustawieniu parametrów pracy urządzenia, a o całą resztę „troszczy się” zainstalowany w nim układ automatyki.
Niestety istnieje wiele takich miejsc, w których nie ma praktycznie żadnej możliwości podłączenia się do gazociągu bądź jest to stosunkowo mało opłacalne. W wielu przypadkach jest jednak możliwość skorzystania z gazu ciekłego, który można przechowywać w specjalnie do tego celu przeznaczonym pojemniku na własnej posesji.
Czym zasilać kocioł gazowy?
Kotły gazowe zasilać zarówno gazem ziemnym pochodzącym z gazociągu, jak i płynnym propanem. Zmiana tego typu paliwa z reguły wymaga jedynie lekkiego i stosunkowo mało kosztownego „przezbrojenia” urządzenia. Średnica dysz, które doprowadzają do instalacji propan powinna być nieco mniejsza niż takich, które przeznaczono do spalania niemal trzykrotnie lżejszego metanu.
Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie gazowe?
Kotły i instalacje gazowe są bez wątpienia zdecydowanie tańsze niż na przykład pompy ciepła. Choć sama eksploatacja pompy jest znacząco tańsza, jej zakup to bardzo często wydatek rzędu nawet 40 tysięcy złotych. Instalacja gazowa jest o ponad połowę tańsza.
Przydomowy zbiornik na gaz płynny
Zbiornik, który nadaje się do współpracy ze standardowymi odbiornikami gazu o mocy grzania wynoszącej maksymalnie 50 kW ma najczęściej pojemność do 2700 litrów. Może on swobodnie stać na działce obok zabudowań, natomiast kiedy brakuje miejsca na powierzchni, można go na przykład zakopać pod powierzchnią gruntu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości, które ze względów bezpieczeństwa muszą być mniej więcej trzy razy mniejsze niż w przypadku zbiornika naziemnego i wynosić odpowiednio 1 oraz 3 metry.
Instalacje gazowe to wygoda i komfort codzienego użytkowania. Z pewnością warto o tym pamiętać.