Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety i możliwości tego rozwiązania

Alternatywy dla drogiego w kosztach ogrzewania mieszkań, szczególnie w aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie, są dziś coraz chętniej poszukiwane. Z jednej strony nie stać nas często na nowe źródła grzewcze, a z drugiej stare są tak kosztochłonne, że chcąc nie chcąc szukamy alternatywnych rozwiązań. Wśród tych, o których wiemy niewiele jest w tym miejscu właśnie ogrzewanie klimatyzatorem. Jak to działa i kiedy się sprawdza?

Ogrzewanie klimatyzatorem – co to jest i czy warto?

Większości z nas klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem mieszkania i zapewnianiem mu optymalnej jakości powietrza – zarówno do życia, jak i do pracy – ale nie wszyscy wiemy, że odpowiednio zaprojektowany klimatyzator może działać odwrotnie! Zamiast chłodzić, można nim swobodnie ogrzewać pomieszczenie. Ogrzewanie klimatyzatorem wymaga posiadania specjalnego klimatyzatora inwerterowego, który dzięki opracowanej w nim sprężarce „odwraca” ciąg i ogrzewa pomieszczenia.

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

  • Ogrzewa mieszkanie nawet przy panujących na zewnątrz temperaturach do -15 stopni Celsjusza! To ważna, ponieważ pierwsze urządzenia tego typu nie radziły sobie z dogrzaniem mieszkań przy tak dużych, ujemnych temperaturach, ale to już całkowicie nowoczesne radzą sobie z tym bez problemu!
  • Dobrze sprawdza się przy ogrzewaniu wtedy, gdy na zewnątrz jest cieplej, ale jeśli mrozy nie utrzymują się przez długi czas, a jedynie krótkofalowo, to również będzie rozwiązaniem, które da oczekiwane efekty.
  • Doskonale działa przy podłączeniu do posiadanego systemu fotowoltaiki
  • Klimatyzatory są ciche i nie generują takiego hałasu, jak starsze modele z funkcją grzewczą
  • Szybko osiągają określone parametry i można je płynnie dostosować do działania klimatyzacji
  • Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, co wprost przekłada się na oszczędności w rachunkach

Warto wiedzieć, że aby ogrzewanie klimatyzatorem naprawdę miało sens, należy postawić na zakup urządzeń najnowszej generacji. Te starsze, z racji ograniczonych funkcji często nie spełniają swojej roli tak dobrze, jak modele nowe, oparte już na najbardziej innowacyjnych technologiach.

W profesjonalnych firmach zajmujących się dystrybucją i sprzedażą nowych urządzeń do grzania klimatyzacją, jak Centrum Rekuperacji znajdziemy już najnowsze modele, o odpowiednim współczynniku SCOP/COP informującym od razu o ilości energii cieplnej jaką dany klimatyzator wyprodukuje przy poborze energii 1 kWh. To pozwoli wprost wyliczyć oszczędności, jakie zyskamy na tej formie grzania jeszcze przed zakupem sprzętu i jego instalacją.