Poprowadzenie ciepłej wody przez system rur ukrytych pod podłogą jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem pośród osób budujących własny dom. Korzyści jest bardzo wiele i są one nam dobrze znane. Najważniejsze z nich, to stałe, utrzymujące się ciepło, mierzalne zmniejszenie zużycia energii i brak nieestetycznych grzejników na ścianach, które w dobie minimalistycznych pomieszczeń są coraz mniej pożądane. Ogrzewanie podłogowe rozwiązuje zatem wiele trudnych problemów projektowych.
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań dla każdego, kto zajmuje się samodzielną budową swojego nowego domu. Jego montaż wymaga jednak bardzo rozsądnego i dobrze przemyślanego podejścia i wymaga od osób posiadających nowoczesne projekty domów podjęcia kilku kluczowych decyzji.
Opcja dla wielu
Dzięki ciągle rozwijającym się innowacjom na rynku mieszkaniowym, zakładane problemy dotyczące kosztów, modernizacji i samego założenia systemu ogrzewania podłogowego są znacznie mniejsze, niż były 10 lat temu. W skrócie, UFH jest o tej samej cenie jako „projektanta” chłodnicy i jedyne rzeczy, które się nie udać są na połączeniach rur, które są nad ziemią. Co do obaw o modernizacji, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Możemy wyróżnić dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodny oraz elektryczny. System wodny obejmuje system standardowych lub nieco węższych rurek pełnych wody zasilanych przez kocioł (lub pompę ciepła). Ciepło jest generowane przez rurki dzięki czemu podłoga skutecznie zamienia się w jeden duży grzejnik. System elektryczny ogrzewania podłogowego jest stosowany zwykle tam, gdzie ogrzewanie podłogowe ogranicza się do jednego pokoju (zwykle jest to łazienka lub ogród zimowy). Biorąc pod uwagę wysoki koszt energii elektrycznej zwykle nie jest to rozsądne rozwiązanie dla większych projektów domów o pokaźnej powierzchni.
Montaż ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe dużo łatwiej i sprawniej montuje się w nowobudowanych budynkach, jednak jego zastosowanie nie jest niemożliwe w przypadku domów zbudowanych kilka lat wstecz. Na rynku istnieje wiele specjalistycznych dostawców systemów ogrzewania podłogowego zarówno dla betonowych, jak i drewnianych podłóg. Niezwykle ważna jest izolacja podłogi przed położeniem systemu ogrzewania, zatem nie należy o niej zapominać zwłaszcza na parterze domu. Izolacja kładziona na piętrze będzie miała za zadanie jedynie utrzymywanie uzyskanego ciepła, dlatego też wystarczająca będzie pianka o grubości 50mm.
Kontrola ciepła
Ogromną zaletą ogrzewania podłogowego jest bezproblemowe i bardzo precyzyjne kontrolowanie stopnia oraz czasu nagrzewania każdego pomieszczenia z osobna. System ogrzewania podłogowego dobrze współpracuje niemal z każdym rodzajem podłogi. Płytki, kamień czy drewno – każdego rodzaju powierzchnie są ogólnie przyjęte jako optymalne pokrycie systemów podłogowych. Wszystkie z nich skutecznie absorbują ciepło, nie izolując go i pozwalając mu na swobodne promieniowanie w górę pomieszczenia.