Panele – co warto o nich wiedzieć?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat panele podłogowe zyskały sobie niebywałą popularność. Coraz częściej możemy je spotkać zarówno w aranżacjach mieszkań, jak i biur. Wiele osób przedkłada je nawet nad tradycyjne deski. O czym warto pamiętać decydując się na pokrycie podłogi panelami?

Przede wszystkim warto zapoznać się z podstawowymi technikami układania paneli. Do najpopularniejszych należy układanie ich jako tzw. podłogi pływającej. W ten sposób układa się przede wszystkim panele trójwarstwowe wyposażone w system piór i wpustów. Pozostałe metody zakładają montaż paneli na stałe. Przykleja się je do specjalnego podkładu, bądź też mocuje do legarów przy użyciu gwoździ lub kleju.

Aby panele posłużyły nam przez wiele lat, warto zadbać również o dobór odpowiedniego środka zabezpieczającego. Do naszej dyspozycji są specjalne oleje i lakiery, które chronią panele przed szkodliwym działaniem podłogi. Najwygodniejszą opcją jest zakup paneli zabezpieczonych fabrycznie.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru paneli. Modele dostępne w sklepach różnią się między sobą przede wszystkim grubością. Nie należy jednak z góry zakładać, że grubsze panele są bezwzględnie lepsze. Przykładowo, w mieszkaniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe, lepiej sprawdzają się panele o mniejszej grubości.