Płytki w łazience – co na ściany zamiast nich?

Urządzając dom czy też mieszkanie, każdy prędzej czy później mierzy się z wyzwaniem jakim jest remont łazienki. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na specyficzne warunki, jakie w niej panują. Na podłodze raczej zalecane są kafle. Jeśli jednak mamy dość tradycyjnych płytek na łazienkowych ścianach a jednocześnie pragniemy zabezpieczyć mury przed wilgocią – jest na to rozwiązanie. Co zatem może znaleźć się na ścianach tego pomieszczenia, skoro nie chcemy zamontować tam glazury? Jest wiele innych, efektownych i zarazem praktycznych materiałów, którymi możemy wykończyć swoją łazienkę.

Dlaczego warto zrezygnować z płytek?

Glazura jest stosunkowo trwałym materiałem. Potrafi zabezpieczyć ściany przed niesprzyjającymi warunkami panującymi w łazience. Kafle często jednak są dużo droższe od innych materiałów a ich położenie na ścianach jest dość trudne. Inwestując w inny, równie trwały materiał możemy nie tylko oszczędzić pieniądze, ale także czas oraz nerwy.

Jakie materiały na ścianę łazienkową są odpowiednie?

Ważne jest, aby wybrany przez nas materiał chronił ściany przed wilgocią, wysoką temperaturą a także był odporny na środki czystości. Oczywiście najlepiej jest wtedy, gdy jest on trwały i nie zmienia swojego wyglądu (nie blaknie, nie żółknie itd.). Dzięki temu starcza na długi czas, co pozwala uniknąć kosztów ponownego remontu. Poniżej przedstawiono kilka propozycji materiałów, które doskonale sprawdzą się na łazienkowych ścianach. Będą one nie tylko oryginalnym i stylowym rozwiązaniem, ale również świetnym rozwiązaniem praktycznym.

Kamień naturalny

Nie tylko szalenie efektowny, ale również bardzo wytrzymały materiał, który spełni wymagania każdego. Przy kupnie zwróćmy uwagę na to, czy kamień jest dobrze wypolerowany (tzn. czy jego powierzchnia jest gładka). Jeśli będzie zbyt szorstki to niestety może się szybko brudzić. Do wyboru jest kilka rodzajów kamieni naturalnych. Do najbardziej znanych należą m.in. granit, marmur, onyks i bazalt. Kamień naturalny to świetny sposób na dobrze urządzoną łazienkę. Wpasuje się zarówno w małe wnętrze jak i trochę większy metraż. Wadą jest jednak jego cena, dość wysoka oraz stopień trudności montażu. W tym przypadku najlepiej zatrudnić fachowca, który zamontuje kamień profesjonalnie. To da nam pewność, że efekt będzie dokładnie taki, jakiego oczekujemy.

Stylowe drewno

Ten rodzaj materiału położony na ścianie doskonale sprawdzi się, jeśli chodzi o dekorację naszej łazienki. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierać go ostrożnie, ponieważ nie każde drewno dobrze zareaguje na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Musimy zatem wybrać taki gatunek, aby był odporny na temperaturę i wilgoć. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się drzewa egzotyczne m.in. jatobe, cedr i iroko. Ważna jest również regularna impregnacja i dbanie o materiał.

Moda na szkło

Szkło na ścianach łazienki to nie tylko świetny element wystroju, ale także bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie wspominając o tym, jak modne stało się ono w ostatnich latach. Wybór jest ogromny, od szkieł przeźroczystych, przez matowe, na lakierowanych kończąc. Szkło jest odporne na działanie detergentów oraz innych czynników zewnętrznych i zabezpieczy ściany nasze ściany przed wilgocią.

Farby do łazienek

Najprostsze rozwiązanie. Plusem pokrycia łazienkowych ścian farbą jest to, że nie potrzebujemy do tego specjalnej ekipy. Malowanie możemy wykonać sami. Dodatkowym atutem będzie tu dość niska cena, w porównaniu z kafelkami oraz pozostałymi materiałami dostępnymi na łazienkowe ściany. Ze względu na prostotę wykonania oraz stosunkowo niewielkie koszty, kolor ścian w łazience możemy zmieniać i odnawiać znacznie częściej niż w przypadku innego wyboru pokrycia murów. Należy jednak pamiętać, aby farba, którą będziemy malować nasze wnętrze, była specjalnie do tego przeznaczona. Warto zatem zainwestować w taką, która jest odporna na wilgoć. Mogą to być np. farby silikonowe bądź akrylowe. Niektóre z nich posiadają również właściwości antygrzybiczne i antykorozyjne.

Zamiast zwykłych płytek możemy użyć bardzo wielu materiałów. Wybór jest ogromny, oferta rynkowa przesycona jest najnowszymi rozwiązaniami. Pozostaje tylko zdecydować się na coś konkretnego i działać a nasza łazienka zachwyci nie tylko nas, ale również odwiedzających ją gości. Ważne jest jednak, aby przed położeniem czegokolwiek na ścianach, dobrze je do tego przygotować. Można je zagruntować bądź pomalować farbą podkładową przeznaczoną do łazienek. Najlepiej zorientować się wcześniej, co należy zrobić, aby nasza łazienka służyła nam w dobrym stanie przez długi czas.

MK
Sprawdź porady dotyczące łazienkowych wnętrz na: defra.pl/blog/.