Po pomoc do projektanta wnętrz – dlaczego?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się, by wnętrza mieszkania czy domu urządzać we współpracy z projektantem. Czy to faktycznie się opłaca?

Projektanci wnętrz zatrudniani są zarówno do nowych lokalizacji, które należy urządzić od zera, jak i tych, które wymagają modernizacji, często po wielu latach użytkowania. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy jak duży wpływ mają na nas wnętrza, w których przebywamy na co dzień. Chodzi tu zarówno o estetykę, która wpływa na nastrój i przyjemność czerpaną z przebywania w danym wnętrzu, jak i funkcjonalność, a więc to, czy wnętrze jest urządzone praktycznie i wygodnie. W dużych miastach takich jak Poznań nieustannie powstają kolejne profesjonalne projekty wnętrz i to zarówno na potrzeby mieszkaniowe, jak i dla lokali handlowych czy użyteczności publicznej. Zadaniem projektanta jest stworzenie pomysłu aranżacji, która odpowie na indywidualne zapotrzebowanie Klienta, ale też będzie optymalna pod względem technicznym.

Na co możemy liczyć?

W zakresie pracy projektanta wnętrz jest zarówno dobór odpowiedniej kolorystyki, jak i konkretnych mebli i innych elementów wyposażenia. Wnętrze powinno umożliwiać łatwe wykonywanie codziennych czynności, a powierzchnia być czytelnie podzielona pod względem funkcjonalnym, co jest równie ważne w przestrzeni mieszkalnej, jak i tej o innym przeznaczeniu. W mieszkaniach powstać musi strefa aktywności i odpoczynku, a bez względu na dostępny metraż trzeba wyraźnie zaznaczyć pokój dzienny, kuchnię, sypialnię i łazienkę. Często okazuje się, że przeniesienie kilku mebli czy zastąpienie jednego drugim sprawia, że wnętrze staje się o wiele bardziej przyjazne i praktyczne.

Liczy się efekt

Oczywiście dla każdego Klienta liczy się przede wszystkim to, co widzi. Tym samym wnętrze musi być z jednej strony dopasowane do gustu mieszkańców, z drugiej zaś nawiązywać do obowiązujących trendów. Na szczęście aktualnie rynek materiałów wykończeniowych oraz mebli jest tak bogaty, że nie ma problemu z doborem odpowiednich i to w dowolnym zakresie cenowym. Samodzielnie nie jest łatwo tak dobrać poszczególne elementy, by stworzyły spójną całość, tymczasem architekt nie będzie z tym miał najmniejszego problemu. We wnętrzu zaprojektowanym przez specjalistę nie ma miejsca na chaos, wszystko do siebie pasuje, ale też wszystko jest zgodne z upodobaniami Klienta. Projektant orientuje się w ofercie rynkowej i cenach, dzięki czemu cały proces przebiega sprawnie i przynosi oczekiwane efekty w dobrej cenie.

W dzisiejszych czasach coraz częściej koszt usług projektantów uznaje się nie za wydatek, a za inwestycję. Klient oszczędza siły i czas, a wartość nieruchomości wzrasta. Nie mówiąc już o oszczędności długofalowej, która wynika z uniknięcia niepotrzebnych błędów w aranżacji.