Podpory budowlane kluczem bezpieczeństwa inwestycji

Podczas każdej budowy liczy się szybkość wykonania zlecenia. Podstawową rolę odgrywa jednak bezpieczeństwo pracowników. Aby mogli oni poruszać się pewnie po terenie budowy, wymagane są odpowiednie zabezpieczenia całej konstrukcji. Ich jakość musi spełniać narzucone standardy, dotyczące wytrzymałości i nośności.

Konstrukcja podpór budowlanych

Zanim zostaną postawione wszystkie ściany nośne stosuje się inne elementy podtrzymujące wyższe piętro. Są to tzw. podpory budowlane, określane również terminem stempli. Ich konstrukcja musi być wytrzymała i solidna, mimo, że podpory są zazwyczaj elementami tymczasowymi. Ich wysokość jest różna i zależy od rozmiaru stawianego budynku. Może osiągnąć nawet 6 m. Oferowane przez Noe podpory posiadają możliwość regulowania wysokości, dzięki czemu są kompatybilne z różnymi rozmiarami konstrukcji. Regulacji dokonuje się za pomocą ruchomego pierścienia. Podpory są zrobione z aluminium, stali lub drewna. Ich waga mieści się w przedziale od 10 do 30 kg. Warto wybierać produkty o jak najniższej wadze ze względu na komfort ich przenoszenia. Istotna jest również nośność stempla. Jej wartość również wiąże się z rodzajem budowy. Może wynosić nawet 160 kN, przy czym 1 kN jest równy sile z jaką oddziaływuje obciążenie o masie około 100 kg. Im większa nośność, tym mniej potrzeba stempli, dzięki czemu zyskuje się więcej wolnej przestrzeni. Aby podpory były stabilne, stosuje się element stabilizujący zwany trójnogiem. W przypadku specjalnego systemu NOEprop oferowanego przez NOE można połączyć podpory ramkami spinającymi. Są one montowane między czterema stemplami, ustawionymi w kształt kwadratu. Uzyskana w taki sposób wieża ma bardzo dużą stabilność i wytrzymałość.

Przechowywanie i transport

Jakość stempli budowlanych musi być stale kontrolowana. Nie należy narażać podpór na uszkodzenia i deformacje. Istotny jest także transport stempli. Należy przewozić je w taki sposób, aby uniknąć uderzeń. W tym celu używa się metalowych palet mogących pomieścić od 40 do 100 stempli, w zależności od ich rodzaju. Środek transportu powinien być odpowiednio zabezpieczonym miejscem. Czyszczenie stempli nie jest kwestią uciążliwą, ze względu na specjalny gwint, który zapobiega powstawaniu zatorów przez gromadzący się cement.

Wypadki mające miejsce na budowie mogą nieść za sobą tragiczne skutki. Zakupu stempli można dokonać przez internet, decydując się na materiały używane. Nigdy jednak nie mamy pewności w jaki sposób poprzedni właściciel przechowywał produkty oraz czy jakość jest odpowiednio wysoka. Ostrożność przy zakupie stempli budowlanych jest wręcz koniecznością. Należy wybierać firmy, które długo działają na rynku. Noe, dzięki szerokiemu obszarowi działalności, posiada duże doświadczenie i jest pewnym zaopatrzeniowcem. Nie należy natomiast sugerować się jedynie ceną stempli. Niektóre produkty kuszą możliwością zaoszczędzenia pieniędzy, ale ich jakość zdecydowanie odbiega od wymaganych norm.