Polski piaskowiec

Szeroko stosowany zarówno w budownictwie, jak i we wnętrzarstwie piaskowiec jest jednym z tych kamieni naturalnych, które obecnie podbijają serca Polaków. Trudno się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem, które zachwyca nie tylko atrakcyjnością wizualną, ale również przystępnością cenową i odpornością na uszkodzenia. Piaskowiec jest też skałą dość powszechną, a to sprawia, że wśród jego producentów znajdują się podmioty wywodzące się z niemal całego świata. Nie brakuje wśród nich firm z naszego kraju, a oferowany przez nie piaskowiec cieszy się uznaniem również poza granicami Polski.

Co warto wiedzieć o piaskowcu?

Piaskowiec jest drobnoziarnistą skałą osadową, która już od dłuższego czasu skupia na sobie uwagę zarówno budowlańców, jak i architektów. Ich zainteresowanie tą odmianą kamienia przyczynia się do tego, że dziś piaskowiec gości zarówno na elewacjach klasycznych budynków, jak i nowoczesnych kompleksów mieszkaniowo-biurowych. Kamień pojawia się również we wnętrzach, z jego pomocą tworzy się przy tym zarówno posadzki, parapety okienne i obudowy kominków, jak i eleganckie schody. Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz uważają zresztą, że zainteresowanie piaskowcem w najbliższym czasie będzie jedynie rosło. Nie może być zresztą inaczej, skoro mamy do czynienia z kamieniem odpornym na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur, a do tego można dostosować go do potrzeb odbiorców tak ze względu na jego kolorystykę, jak i kształt.

Zalety piaskowca z Polski

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem piaskowca, często zapominają o tym, jak duże znaczenie ma to, kto odpowiada za jego produkcję. Znacznie ważniejsza wydaje się cena kamienia, im zaś jest ona niższa – tym lepiej. Niestety, podejście takie sprawia wrażenie opłacalnego jedynie w krótkim okresie. Im więcej czasu mija od zakupu piaskowca, tym dobitniej można przekonać się o tym, że ma ono swoje wady. Nie każdy kamień charakteryzuje się jednakowo wysoką jakością, nie każdy też jest obrabiany równie starannie. Właśnie w tym momencie można domyślić się, dlaczego polski piaskowiec cieszy się tak dużą popularnością również w Europie Zachodniej.

Niemała jest w tym zasługa samej przychylności natury, w kopalniach zlokalizowanych na terenie naszego kraju można bowiem natrafić na skały charakteryzujące się wyjątkowo atrakcyjnymi właściwościami. Kopalnie piaskowca (zlokalizowane między innymi w okolicach Bolesławca) potrafią jednak nie tylko korzystać z tego, co mają już zagwarantowane, ale i profesjonalnie obrabiać piaskowiec tak, aby nie tylko nie tracić charakterystycznych dla niego właściwości, ale nawet – wzbogacać je i przyczyniać się do wzrostu atrakcyjności tego kamienia.

Kupując polski piaskowiec można też liczyć na to, że będzie to rozwiązanie przystępne cenowo. Podczas zakupu nie płacimy przecież za koszty związane z transportem materiału budowlanego, zawsze istnieje też możliwość zakupu piaskowca wprost od jego producenta, bez konieczności bazowania na ofertach przygotowywanych przez pośredników.

Autor artykułu
Kopalnia piaskowca Piasmar z Długopola, oferująca wysokiej jakości piaskowiec stosowany w budownictwie.