Porządkowanie ogrodu

Porządkowanie ogrodu przed wiosną jest dość pracochłonnym etapem. Czas pracy zależy jednak od wielkości ogrodu.

Porządkowanie ogrodu przed wiosną jest dość pracochłonnym etapem. Czas pracy zależy jednak od wielkości ogrodu.

Nie należy się spieszyć

Wiele osób, które podejmuje prace w ogrodzie, robi to za wcześnie. Nie należy wyprzedzać natury pod tym względem. Bywa tak, że wiosna przychodzi później niż zwykle, a wtedy nie powinno się zaczynać prac tak jak na przykład rok wcześniej, gdy wiosna przyszła w porę. Lepiej poczekać na odpowiedni moment.

Ważne jest przygotowanie

Na początku zawsze należy odpowiednio przygotować ogród. Aby posadzić nowe rośliny, najpierw należy wykopać stare części roślin, a potem przekopać i zagrabić, by w ostateczności nawieźć glebę.

Kiedy podlewać?

Sporo ogrodników zastanawia się, jaki jest najlepszy moment na podlewanie. Zakłada się, że rośliny powinno podlewać się nad ranem. Dodatkowo, by dać roślinie warunki do wzrostu, podlewanie powinno połączyć się z nawożeniem.

Regeneracja roślin jest najważniejsza

Podczas wegetacji, niezbędnym procesem jest podcinanie. Pierwsze cięcia powinno robić się na wiosnę. Przed podcinaniem należy dobrze obejrzeć roślinę i wykryć chore oraz uszkodzone pędy. Trzeba je wówczas wyciąć. Osoba, która zabiera się za cięcie, powinna pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, rośliny wiecznie zielone powinno się przycinać tylko raz na cztery lata. Drzewa pestkowe, czyli np. śliwki, przycinać się powinno wtedy, gdy nie ma już ryzyka występowania przymrozków, bowiem drzewa te są wyjątkowo wrażliwe na ujemne temperatury. Cięcia roślin powinno wykonywać się w suche dni.

Jak przygotować ogród do jesieni i zimy?

Jesień i zima to miesiące, podczas których w ogrodzie pracuje się najmniej. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy przygotować go odpowiednio do miesięcy obejmujących te pory roku. Aby zabezpieczyć drzewa przed ciężkim śniegiem, należy nałożyć na nie specjalną siatkę. Takie zabiegi przeprowadza się na wysokich krzewach typu iglak czy tuja. Jeśli w ogrodzie posadzonych jest dużo drzew, a na ziemi leży dużo gałęzi, warto pomyśleć o rozdrabniarce. Jest ona bardzo pomocna, bowiem przerabia ona gałęzie oraz fragmenty drzew na surowiec. Potem można go wykorzystać na przykład do osłonięcia krzewów lub roślin.

Na rynku istnieje dużo firm oferujących prace ogrodnicze

Jeśli osoba, która posiada ogród nie ma czasu na codzienną opiekę nad nim, może zatrudnić osoby do tego przeznaczone. Na rodzimym rynku istnieje bardzo dużo firm, które oferują prace ogrodnicze oraz porządkowe. Takie oferty bardzo często znajduje się w internecie, prasie, czy niekiedy w telewizji. Firmy oferujące prace porządkowe ogrodów Warszawa posiada najwięcej. Sporo ogłoszeń można znaleźć właśnie ze stolicy Polski oraz okolic. Oczywiście nie brakuje ofert z innych rejonów kraju.