Prawidłowa wentylacja dzięki wywietrznikom dachowym

wywietrzniki dachowe

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na skuteczne usuwanie wszystkich zanieczyszczeń zgromadzonych w powietrzu, np. zapachów i wilgoci. Konsekwencją przebywania w takich pomieszczeniach jest gorsze samopoczucie, a nawet problemy ze zdrowiem. Nieprawidłowa wentylacja przyspiesza także niszczenie budynku.

Dobrze rozmieszczone wywietrzniki dachowe wspierają prawidłową wentylację, ponieważ poprawiają przepływ powietrza. Na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania, charakteryzujące się bardzo dużą wydajnością, która jest mierzona w metrach sześciennych na godzinę. Produkowane wywietrzniki są projektowane z myślą o różnych zastosowaniach i dopasowane do konkretnych potrzeb różnych nabywców. Wywietrzniki grawitacyjne wspomagają grawitacyjny odpływ powietrza z pomieszczeń. Te elementy są konstruowane tak, aby wytworzyć podciśnienie. Jest ono niższe niż ciśnienie wewnątrz budynku. Ta różnica powoduje ruch powietrza, które przemieszcza się od pomieszczenia w kierunku dachu. W niektórych przypadkach konieczna jest bardzo duża wydajność. Dotyczy to między innymi pomieszczeń o dużej powierzchni, a także budynków, w których przebywa dużo osób. W takim przypadku można zastosować wywietrzniki wyposażone w elektryczne wentylatory, które znacznie zwiększą wydajność wentylacji.

Rozmieszczenie wywietrzników dachowych najlepiej rozplanować już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu można odpowiednio przygotować otwór przeznaczony do montażu. Można również montować wywietrzniki na gotowym dachu, jednak będzie to wymagało przeprowadzenia prac związanych z wykonaniem i przygotowaniem otworu. Bardzo duże znaczenie ma idealne dopasowanie tego elementu, ponieważ brak szczelności będzie miał negatywny wpływ na skuteczność pracy wywietrznika.

Zła wentylacja powoduje szereg konsekwencji. Widoczne efekty tego problemu to pojawianie się grzyba i pleśni, zaparowane szyby w oknach, skraplanie się pary wodnej na chłodnych powierzchniach, pęcznienie drewnianych podłóg i mebli. Mniej oczywiste konsekwencje kłopotów z wentylacją to złe samopoczucie osób przebywających w budynku, np. bóle głowy, podrażnienie błony śluzowej nosa, alergie i uczulenia, czy podrażnienia skóry. Zbyt wysoka wilgotność powietrza prowadzi także do stopniowego niszczenia konstrukcji budynków, ponieważ woda powoli wnika do ścian.

Dlatego tak duże znaczenie ma zaplanowanie systemu wentylacji budynku, w tym wybranie odpowiednich wywietrzników oraz rozplanowanie ich rozmieszczenia.