Przeprowadzki, czyli kartony w natarciu

kartony

kartonyPrzeprowadzanie się z miejsca na miejsce nie jest łatwe, tym bardziej z ogromną ilością rzeczy, których nie można włożyć w byle co. Trzeba, zatem kupić kartony. W przypadku małych i mało cennych rzeczy nie jest to problemem. Jednak, aby przenieść telewizor czy lodówkę, potrzebne są kartony wielkogabarytowe, często o nietypowych wymiarach.

Jakość a ilość

Jakość idzie często w parze z ilością warstw, które posiada karton. Dobre opakowanie powinno zawierać ich aż pięć. Niestety często można spotkać tylko trzywarstwowe kartony, w które nie można już zapakować elektroniki czy cięższego sprzętu. Warto zatem rozejrzeć się za kartonami używanymi lub specjalnymi hurtowaniami. Te pierwsze są tańsze, ale często wiele do życzenia pozostawia ich jakość. Drugie oscylują między kilkoma a kilkunastoma złotymi za sztukę.

Grubość i rozmiar

Czyli dwie rzeczy, które powinniśmy umieć dokładnie wymienić, gdy zamawiamy kartony na indywidualne zamówienie. Przede wszystkim rozmiary powinny dotyczyć kartonów o różnych wielkościach. Zamawiając kilka kartonów, warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca jest w samochodzie, czy łatwo będzie przenieść karton z rzeczami w środku oraz jaka będzie objętość danych rzeczy. Na przykład jeśli zamawiamy kartony, w których będzie szkło, warto sprawdzić, ile miejsca będzie ono zajmowało.

W przypadku grubości istotna jest zasada, żeby pakować rzeczy kruche lub cenne w minimum pięciowarstwowe kartony. Zwiększy to ich bezpieczeństwo podczas transportu. Ubrania czy książki można zapakować w kartony trzywarstwowe, które kupimy w każdym sklepie detalicznym.

Kartony na zamówienie a kupione w sklepie

Oczywiście znacznie się między sobą różnią. Przede wszystkim kartony na zamówienie są droższe i lepszej jakości. Można je dostosować do wymiarów danej rzeczy, np. lodówki. W przeciwieństwie do tekturowych opakowań kupionych w sklepie detalicznym mają tylko trzy warstwy i określone rozmiary. W praktyce oznacza to, że trzeba dopasować rzeczy do kartonu, a nie karton do rzeczy. Jeśli chcielibyśmy zapakować w nie np. telewizor, może się okazać, że karton jest za krótki z jednej strony lub za długi. W tym wypadku i wymiary i grubość mają znaczenie. Oczywiście to od nas zależy, czy chcemy kupić lepsze kartony, bawić się w mierzenie i wydać więcej gotówki, czy dostosujemy nasze rzeczy do kartonów kupionych w sklepie. Jeśli chodzi o indywidualne zamówienia, na polskim rynku jest wiele firm, które oferują nam kartony, ich dowóz, a także mogą udzielić wielu przydatnych rad.