Ręczne spawanie laserowe, a inne techniki spawania

Wśród wielu znanych metod spawania, ręczne spawanie laserowe jest jedną z tych, które w ostatnich latach wybierane są przez profesjonalistów najchętniej. Dlaczego? Co sprawia, że zastępujemy tą techniką inne, bardziej klasyczne?

Czym jest ręczne spawanie laserowe?

Nowoczesne urządzenia tworzone dziś pod kątem tej metody spawania (na przykładzie ręcznego lasera Fanuci) to sprzęt najnowszej generacji, który umożliwia po pierwsze znacznie szybsze niż dotąd realizowanie projektów, a po drugie – o wiele dokładniejsze. Wiązka, jaką wytwarza się przez ręczne spawanie laserowe takim sprzętem pozwala na jednoczesne zgrzewanie i cięcie metalu, co skraca pracę i prowadzi do uzyskanie idealnie wymiarowego produktu. Tym samym, stawiając na tę metodą ma się pewność szybkiego i zarazem stabilnego procesu spawania, przy bezawaryjnej pracy maszyny. Nie ma tu mowy o przerwach, opóźnieniach czy niedokładności.

Korzyści takich urządzeń to również:

  • Ruchoma wiązka napędzająca soczewkę skupiającą, co pozwala na perfekcyjne dostosowanie jej do spawania w takim zakresie, jaki określono projektem
  • Poprawa niedoskonałości spoiny i bieżące jej formowanie tak, by stanowiła dopracowaną całość
  • Wysoka precyzja łączenia powierzchni metalowych
  • Innowacyjne chłodzenie zapewniająca pracę maszyny nawet przez 24 godziny!

Mało tego, ręczne lasery takie jak wspomniany wcześniej Fanuci, posiadają odciąg spawalniczy, dzięki którego redukowane jest zanieczyszczenie powietrza w miejscu spawania. Wyrzucane jest ono na zewnątrz, bez straty ciepła i zarazem bez zanieczyszczania środowiska naturalnego.

O tym, że spawanie laserem jest technologią przyszłości mówi się nie od dziś i możliwości te docenia coraz więcej klientów. Przedsiębiorcom produkującym metalowe części przy użyciu nowoczesnych maszyn zależy na tym, by proces ten skrócić i uczynić bardziej wydajnym, dlatego ich oczy kierują się właśnie w stronę laserów. Różnica w precyzji obrabiania metalu, jego docięciu, zgrzaniu i mocnym połączeniu, które przetrwa długie lata jest tutaj kolosalna.

Profesjonalna, laserowa obróbka metalu metodą ręcznego spawania laserowego jest więc o wiele bardziej wydajna, niż w przypadku innych technik. Klasyczne spawanie MIG/MAG, MMA, TIG czy spawaniem krytym łukiem, jako technologie typowo elektryczne nie sprawdzają się w tej sytuacji tak precyzyjnie i bezpiecznie dla środowiska pracy i środowiska naturalnego, jak właśnie ręczne laserowe. Oczywiście można też postawić na zautomatyzowane roboty spawające laserem – ta opcja szczególnie polecana jest do produkcji seryjnej.