Rękawice robocze – rodzaje

Dłoń jest przedłużeniem ramienia – pełni funkcje chwytne i jest najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią ciała. Za pomocą dłoni wykonujemy wszelkie prace, dlatego musimy o nie szczególnie dbać. Według statystyk kończyny górne mają 45% udziału we wszystkich zdarzających się wypadkach przy pracy. W tym podrozdziale przedstawiamy rękawice dla każdego rodzaju ochrony rąk, jednak z każdym dniem powstają rękawice doskonalsze, zapewniające jeszcze bardziej skuteczną ochronę.

Różnego typu odzież robocza jest w dzisiejszych czasach nieoceniona podczas wykonywania rozmaitych prac. Zwłaszcza w czasie prac manualnych zazwyczaj okazują się nieodzowne różnego typu rękawice robocze, jakie skutecznie ochraniają dłonie, zapewnią niemałą wygodę , jak również ułatwiają skuteczną pracę. Dobre rękawice specjalnie dostosowane do warunków pracy to fundament – z tego powodu na pewno warto zadbać, aby doskonale spełniały swe funkcje , a także odznaczały się wspaniałą jakością.

Pracodawca musi ustalić, jaki rodzaj rękawicy roboczej jest odpowiedni dla danego zadania, aby upewnić się, że ręce i ramiona pracowników są chronione przed zagrożeniami. Jednak należy zauważyć, że rękawice robocze są jednym z rodzajów sprzętu ochrony osobistej, które w zależności od wykonywanej pracy nie zawsze powinny być noszone w czasie pracy maszyn, ponieważ w niektórych sytuacjach mogą wciągnąć rękę w ruchome części maszyny.

Pierwszym krokiem w podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj pracy rękawice na zamówienie jest dowiedzieć się, jakie są w miejscu pracy zagrożenia.

W grupie rękawic chroniących przed urazami możemy wymienić:

• rękawice kombinowane ze skór i tkanin lub z materiałów skóropodobnych i tkanin;

• rękawice tkaninowe i dzianinowe, powlekane gumą i tworzywami sztucznymi, np.: polichlorkiem winylu, poliuretanem, nitrylem;

• rękawice skórzane;

• rękawice z dzianin poliestrowych, stylonowych, poliamidowych, aramidowych (np. Kevlar), rdzeniowych (włókna • metalowe w oplocie z włókien syntetycznych);

• rękawice z kółek metalowych wykonanych ze stali nierdzewnej.

W zależności od typu wykonywanej pracy można wymienić kilka typów rękawic roboczych. W razie prac z ostrymi narzędziami zdecydowanie trzeba zdobyć rękawice antyprzecięciowe, których zadaniem jest sprawne chronienie dłoni przed urazami, wspólnie z zapewnieniem nadzwyczajnej wygody w czasie pracy. Tego typu rękawice robocze mogą być wytworzone z wielu najróżniejszych materiałów – przykładowo nylonu – pod tym linkiem praktyczne rękawice robocze. Z kolei w przypadku prac związanych z obsługiwaniem różnych urządzeń znacznie pożyteczne są rękawice antywibracyjne, bo dzięki ich właściwościom można prostym sposobem zyskać znakomitą amortyzację, która na pewno okaże się wysoce przydatna. Dla ludzi posiadających częsty kontakt z najrozmaitszymi substancjami chemicznymi stworzone są też rękawice chemoodporne – sprawnie wybrane nie ograniczają motoryki rąk oraz skutecznie chronią przed substancjami żrącymi, lakierami albo rozpuszczalnikami. Są zdecydowanie niezbędne w trakcie wielu prac w laboratorium , jak również w przemyśle. W czasie prac powiązanych z przemysłem nieodzowne są również rękawice robocze dla mechaników – zarówno docieplane, jak z uciętymi końcówkami palców, przeznaczone do delikatniejszych prac. Niektóre z rękawic są również uniwersalne – wytworzone przede wszystkim ze skóry albo bawełny, idealnie służą do wyraźniej wymagających prac w ogrodzie, budowlanych oraz innych wymagającej sporej dozy precyzji. W trakcie ciężkich prac na pewno przydadzą się grubsze rękawice robocze, jakie izolują dłoń – dla przykładu skórzane podczas niektórych prac w branży produkcyjnej albo termoodporne, wykorzystane dla przykładu w hutnictwie. Z pewnością warto wiedzieć, iż rękawice robocze mogą być zarówno jednorazowego użytku, jak i wielokrotnego – dobór odpowienidch rękawic to ważne zadanie osoby kierującej produkcją.