Rekuperacja w przemyśle to odzyskiwanie energii termicznej gazów i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Znacznie częściej ze względu na zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych spotykamy się z pojęciem rekuperacji cieplnej, czyli systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Stosowane przed laty technologie budowlane gwarantowały stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynków poprzez nieszczelności okien i drzwi, które produkowane były z naturalnych materiałów, a nie jak obecnie – jednolitych tworzyw sztucznych będących idealnie szczelną zaporą. Dodatkowo w starym budownictwie wentylację wspomagały nieszczelności w murach. We wciąż użytkowanych domach tego typu właściciele najczęściej decydują się na wymianę starych okien i drzwi na nowe. W nowopowstałych budynkach raczej nie spotyka się już nieszczelności, dzięki stosowanym aktualnie technologiom i materiałom oraz izolacji zewnętrznej budynków (np. ocieplanie styropianem). Niewątpliwą zaletą stosowania takich rozwiązań jest ograniczenie prawie do zera strat ciepła, co ogranicza koszty ogrzewania i utrzymania domu. Jednakże w doskonale szczelnych pomieszczeniach prawie zawsze można spotkać się z problemem pleśni, wilgoci oraz zaduchu.
Wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że rodzina powinna czuć się w domu komfortowo i zdrowo, a pleśń i wilgoć wpływają negatywnie na nasze samopoczucie – ściany wyglądają nieestetycznie, a krążące w powietrzu zanieczyszczenia powodują uczucie osłabienia, bóle głowy, spadek koncentracji i źle wpływają na nasz nastrój. Samo regularne wietrzenie pomieszczeń nie wystarcza, aby pozbyć się problemu. Stosowanie chemicznych środków często nie przynosi oczekiwanych efektów. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w swoich domach (zob. klima-premium.pl). Rekuperacja jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia skuteczną cyrkulację i wymianę powietrza w całym budynku. Aby cały mechanizm działał prawidłowo należy zamontować w domu rekuperator, czyli centralę wentylacyjną. Dodatkowo budynek musi zostać wyposażony w system kanałów wentylacyjnych. Będą one odpowiedzialne za transport świeżego powietrza z zewnątrz do wewnątrz budynku. Nie ma obaw, że montaż tego typu instalacji spowoduje utratę ogrzanego wewnątrz domu powietrza. Rekuperacja jest systemem wentylacyjnym nawiewno – wywiewnym. Zapewnia to stałe odzyskiwanie ciepła/energii z usuwanego powietrza dzięki czemu wytworzone wcześniej ciepło jest wykorzystywane ponownie (zob. klima-premium.pl). W tradycyjnych systemach wentylacyjnych ciepło bezpowrotnie ucieka. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej jaką stosowało się uprzednio – wentylacja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do budynku niezależnie od warunków atmosferycznych.
Takie rozwiązanie wentylacyjne jest polecane przez ekspertów budownictwa, inżynierów i projektantów. Stoją oni przy stanowisku, że nie można zbudować nowoczesnego i energooszczędnego domu bez rekuperacji. Poprawnie zaprojektowany i zamontowany system rekuperacji zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do domu wraz z jego filtracją z zanieczyszczeń o każdej porze roku, zachowując możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz . Kolejną zaletą rekuperacji jest oszczędność w ogrzewaniu poprzez możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia jakość powietrza i komfort życia.