Przychodzi taki moment, kiedy nasze dotychczasowe meble stają się już niemodne, stare i zniszczone. Wtedy pojawia się myśl o kupieniu nowych, modnych mebli. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na renowację i odświeżenie tych starych. Spójrzmy więc na to, co robimy, by odświeżyć mebel i czy rzeczywiście się to opłaca.
Zazwyczaj odświeżamy i odnawiamy meble z czystego sentymentu i przywiązania, niż z oszczędności. Niektórzy przywiązują się do mebli, a rozstanie po wielu latach może okazać się dosyć trudne.
Oczywiście renowacja i odświeżanie mebla będzie się różniło. Obdrapana szafka będzie potrzebowała innych działań, aniżeli wyblakły kolor farby.
Najczęściej jednak odświeżamy meble, które są zabytkami. Meble zabytkowe potrafią posiadać ogromną wartość i zdecydowanie warto je odświeżać. Natomiast renowacja mebli zabytkowych wymaga dużego doświadczenia, precyzji i dużej wiedzy. Z racji na dużą wartość i wiek mebla – nie ma tutaj miejsca na żadne błędy. Zniszczony zabytkowy mebel traci swoją wartość.
Coraz częściej decydujemy się na odświeżanie mebli domowych. W jaki sposób to robimy?
W przypadku, gdy chcemy zakryć plamy, zadrapania czy po prostu odmienić mebel – świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie samoprzylepnych fototapet czy materiałów, którymi pokryjemy stary mebel. Tutaj wybór mamy naprawdę duży zarówno w kolorystyce jak i wzorach. Wiele osób decyduje się na samodzielne odświeżenie mebli, gdyż nie jest to zbyt skomplikowane. Należy odpowiednio wymierzyć meble i wybrać odpowiedni materiał i starannie przykleić. Uprzednio należy mebel wyczyścić i odtłuścić, by przyklejony materiał nie odchodził. W ten sposób odświeżony mebel może naprawdę się ładnie prezentować i stworzyć całkiem nową i oryginalną aranżację. Wybór wzoru i koloru materiału samoprzylepnego jest oczywiście kwestią indywidualną, natomiast warto kierować się kolorystyką reszty mebli w pokoju. Nieodpowiednio dobrany wzór może nie komponować się z całością i stworzyć mało atrakcyjny efekt końcowy.
Za renowację mebli również uważamy wszelkie naprawy typu podklejenie czy inne naprawy częściowe.
Co się bardziej opłaca – odświeżyć stary mebel, czy kupić nowy?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bowiem dla niektórych mebel może mieć dużą wartość sentymentalną i naprawa czy odświeżenie mebla jest tutaj jedynym wyjściem, by go zachować i by w dalszym ciągu cieszył oko. Z drugiej zaś strony musimy dobrze to przemyśleć i zastanowić się, czy rzeczywiście warto inwestować w stary mebel. Czasami lepiej jest po prostu kupić nowy, podobny mebel, aniżeli inwestować pieniądze w stary. W niektórych przypadkach będzie to najlepsze wyjście, jak na przykład w sytuacji, gdy koszt naprawy przewyższa wartość mebla. Remontowanie mebla również powinniśmy odpuścić sobie w przypadku, gdy naprawa jest zbyt skomplikowana i zwyczajnie może się nie udać – nie warto wtedy w to inwestować.
Ta zasada jednak nie sprawdzi się w przypadku mebli zabytkowych – te wymagają napraw i renowacji, by w dalszym ciągu być tymi wartościowymi meblami z historią.