Rodzaje druku offsetowego i jego zastosowanie

Druk offsetowy, nazywany też pośrednim, jest obecnie najczęściej wykorzystywaną technologią w poligrafii. Na popularność offsetu wpływa przede wszystkim wysoka jakość obrazu, duża gama możliwych do uzyskania barw, niewielki koszt przy bardzo wysokich nakładach i zadziwiające tempo druku. Przyjrzyjmy się bliżej odmianom i możliwościom tej technologii.

Choć technologie cyfrowe szybko dominują większość gałęzi przemysłu, w druku przemysłowym wciąż nie są w stanie konkurować z offsetem

przekonuje nasz rozmówca z Pracowni Sitodruku Tomex w Bielsku-Białej. Przewaga druku pośredniego nad rozwiązaniami cyfrowymi jest szczególnie odczuwalna przy dużych nakładach, gdzie wykorzystanie maszyn cyfrowych byłoby po prostu nieopłacalne.

Rodzaje druku offsetowego

Określenie offsetu drukiem pośrednim wynika z przebiegu procesu poligraficznego w tej technologii. Podczas drukowania na maszynie offsetowej, farba nie jest nanoszona bezpośrednio na podłoże, ale najpierw na płaską formę drukową, z której obraz odbijany jest na podłożu.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje druku offsetowego: arkuszowy i rolowy. Jak łatwo się domyślić, w druku arkuszowym wykorzystywane jest podłoże w postaci arkuszy, zaś w druku zwojowym, farba nanoszona jest na podłoże rozwijane przez maszynę ze zwoju.

W offsetowym druku arkuszowym wykorzystuje się specjalne farby o dużej lepkości, które utrwalane są na podłożu przez wsiąkanie i polaryzację. Inną metodą utrwalania koloru jest polimeryzacja nadfioletem, jeśli wykorzystano farby UV lub hybrydowe.

Do offsetowego druku zwojowego używa się farb o małej lepkości. Sposób utrwalania farby w druku zwojowym determinuje dalszy podział na coldset i heatset. Jeżeli farba utrwalana jest na podłożu przez wsiąkanie, mamy do czynienia z offsetem na zimno (coldset). Przy utrwalaniu farby metodą na gorąco (heatset), zadrukowana wstęga zwoju przepuszczana jest przez tunel suszący, rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury.

Zastosowanie druku offsetowego

Jak wspomnieliśmy we wstępie, druk offsetowy cieszy się olbrzymią popularnością, z czego wynika, że jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Za pomocą tej technologii wykonuje się nadruki nie tylko na papierze o rozmaitej gramaturze, ale także, dzięki możliwości stosowania farb utwardzalnych promieniowaniem UV, na innych materiałach słabo nasiąkliwych, jak np. folia, plastik czy papier metalizowany.

Wysoka jakość i tempo druku oraz możliwość drukowania na rozmaitych podłożach sprawia, że zastosowanie druku offsetowego jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno produkcję materiałów reklamowych czy promocyjnych, jak i wysokonakładowe projekty wydawnicze.

Druk zwojowy to najlepsze rozwiązanie dla wydawców prasy, natomiast offset arkuszowy umożliwia szybką i niedrogą produkcję rozmaitych artykułów marketingowych, począwszy od plakatów, ulotek i folderów ofertowych, przez materiały typowo biurowe, jak teczki, wizytówki czy papier firmowy oraz koperty z logo, skończywszy na samoprzylepnych etykietach i foliowych torebkach.