Rola adwokata przy zakupie i sprzedaży nieruchomości

Pomoc adwokata, niezależnie od tego czy chodzi o sprzedaż czy zakup nieruchomości, ma charakter kompleksowy, ponieważ obejmuje wszystkie etapy prowadzące do sfinalizowania transakcji.

Adwokat – detektyw

Rola adwokata zarówno w przypadku nabywania, jak i sprzedaży nieruchomości jest nie do przeceniania i może być porównana do pracy detektywa. Do obowiązków adwokata należy bowiem zgromadzenie jak największej wiedzy na temat danego obiektu, gdyż konsekwencje niedopatrzenia mogłyby być bardzo duże, a sprawy cywilne w sądach mogą toczyć się latami.

Adwokat musi najpierw sam zapoznać się z historią nieruchomości, a dopiero później podzielić się tą wiedzą ze swoim klientem. Dotyczy ona wielu aspektów, takich jak tytuł własności czy obciążenie jakimikolwiek zobowiązaniami (na przykład kredytem). Jeżeli na nieruchomości ciąży hipoteka, adwokat ma obowiązek dopilnowania, żeby została ona wykreślona po zakończeniu transakcji zakupu.

Adwokat a umowa

Do obowiązków adwokata należy zapoznanie się z pełną dokumentacją nieruchomości oraz jej historią i dlatego jego obecność przy podpisywaniu umowy jest niezbędna. Rola adwokata polega na wytłumaczeniu znajdujących się w umowie niejasności. Jest to niezwykle ważny aspekt, szczególnie wówczas, gdy zakup nieruchomości jest wspierany za pomocą kredytu.

Adwokat, jako reprezentant klienta, będzie bronił jego interesu i w każdym przypadku przystąpi do prowadzenia negocjacji, zapewniających mu najkorzystniejsze warunki dotyczące nie tylko zbycia nieruchomości, ale także jej zakupu. Pomoc mecenasa ma wieloaspektowy wymiar i dlatego warto z niej skorzystać.

Zatrudnienie adwokata jest jednoznaczne z obdarzeniem go zaufaniem. Pomoc profesjonalisty daje gwarancję, że wszystkie aspekty prawne dotyczące nieruchomości zostały wnikliwie sprawdzone. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, które często przytrafiają się osobom, uważającym, iż adwokat nie musi obecny przy dokonywaniu tak ważnej transakcji, jaką z pewnością jest zakup lub sprzedaż nieruchomości.

Jeśli również uważasz, że adwokat może być pomocny przy zakupie nieruchomości warto poszukać odpowiednich usług prawnych dla siebie. Jeśli akurat nie mamy nikogo zaufanego „pod ręką” to poszukiwania nie będą łatwe. Możemy je zacząć w tym miejscu, znajdziemy tam usługi prawne z różnych miast.