Savoir vivre – jak zachować się przy stole?

Zasady dobrego wychowania obowiązują w przypadku wszystkich życiowych sytuacji. Warto jest je znać i przestrzegać, aby nie wyjść za osobę bez towarzyskiej ogłady. Nie stosujemy ich zawsze, ale są pewne sytuacje, które tego wymagają np. spotkanie z ważnymi osobistościami przy stole.

Będziemy musieli wykazać się odpowiednim zachowaniem, które nie zwróci niczyjej uwagi i nie obrazi gospodarza. Pytań w tej kwestii pojawia się wiele. Kto powinien zaczynać kolację? Po której stronie trzymać sztućce? Jak grzecznie odejść od stołu? Dzisiaj mamy dla was krótki poradnik i kilka praktycznych na temat tego jak zachować się przy stole z zachowaniem obowiązujących zasad savoir vivre.

Sam dokonuj oceny

O tym czy nasze zachowanie jest w porządku czy też naganne nie dowiemy się od towarzyszących nam osób. Podstawowa zasada savoir vivre głosi, że nie zwraca się uwagi na kogoś zachowanie. Z pewnością nie umknie to jednak uwadze gospodarza i jego gości. O ile na ocenę nie doczekamy się przy stole to nasze zachowanie z pewnością zostanie skomentowane w kuluarach. Dlatego każdy powinien dysponować własną oceną, która pozwoli pilnować się w czasie takiego spotkania.

Bardzo ważnym elementem są zestawy sztućców, które znajdują się na stole. Do dyspozycji będziemy mieli ich nawet kilkanaście. Ich liczba uzależniona jest od liczby planowanych posiłków. Nie jest ona w żadnym razie przypadkowa i będziemy zmuszeniu do użycia ich wszystkich. Zapamiętanie przeznaczenia wszystkich łyżek, widelców czy noży bywa trudne do zapamiętania. Pomocna może okazać się zasada, że są one ułożone w kolejności podawanych dań. Oznacza to, ze zaczynamy od tych najbardziej zewnętrznych i z każdą kolejną podaną potrawą używamy tych znajdujących się bliżej talerza.

Co zrobić po zajęciu miejsca przy stole?

Pierwszą czynnością jaką robimy po zajęciu miejsca przy stole rozłożenie serwety na kolanach. Zawsze czekamy na to, aż gospodarz rozpocznie kolację. Rozpoczęcie bez niego jest możliwe tylko na jego wyraźne polecenia, np. gdy z pilnych powodów musi opuścić gości. Po zjedzeniu brudne sztućce nie odkłada się na obrus, ani też nie opiera się ich o talerz. Powinny zostać one ułożone na talerzu – po przekątnej, końcami skierowane w prawo. Opuszczając swoje miejsce należy złożyć serwetę na stole. Jeżeli odchodzimy jedynie na moment o należy zaznaczyć, że nie skończyliśmy jeszcze jedzenia. W innym razie obsługa zabierze nasz talerz i uprzątnie miejsce. Można tego dokonać poprzez skrzyżowanie sztućców na talerzu.

W czasie nakładania potraw na talerz również trzeba wykazać się taktem. W domowych warunkach często wybieramy najlepszy kawałek, który padnie nam w oku. W przypadku eleganckiego przyjęcia takie zachowanie jest niedopuszczalne i może okazać się poważnym nietaktem. Należy wybrać kawałek, który leży najbliżej nas – nawet mimo faktu, że dalej znajduje się lepiej wypieczony fragment mięsa. Jeżeli do posiłku zostaje podany chleb to nigdy nie wkładamy całej kromki do ust, aby odgryźć niewielki kawałek. Zachowując zasady dobrego wychowania należy go łamać w dłoniach na małe kęsy.

 

JZ
Organizujesz przyjęcie, szukasz prezentu? Sprawdź zestawy sztućców w namoimstole.pl.