Schody drewniane – ich rodzaje i parametry

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się obecnie schody drewniane. Nie tylko pięknie wyglądają, zdobiąc wnętrze, ale również to kapitalny pomysł na długie lata, ponieważ wyróżniają się wysoką trwałością i wytrzymałością.

Firmy zajmujące się realizacją schodów drewnianych na zamówienie klientów są w stanie wykonać dla nich rozmaite konstrukcje tego rodzaju w prostych i bardziej fantazyjnych kształtach, a także z różnych gatunków drewna. Gdy chcesz mieć pewność, że schody będą prezentować się efektownie przez lata, wybierz ekspertów w tej właśnie dziedziny.

Z jakiego drewna powinny być wykonane schody drewniane?

Przede wszystkim powinno być to drewno jak najtwardsze – schody są często używanym miejscem w domu, dlatego też ich stopnie są narażone na wycieranie, więc powinny być bardzo trwałe. Drewno na schody również powinno być odpowiednio gęste i suche – jego wilgotność powinna wynosić około 10%.

Do wykonania schodów drewnianych wykorzystuje się najczęściej drewno z rodzimych drzew liściastych, na przykład dębu, buku, klonu, jesionu, brzozy, ale również mogą być to drewna egzotyczne, które są jednak droższe.

Dla uzyskania optymalnej trwałości schody z drewna litego, niewykończonego, sa pokrywane dodatkowo lakierem lub olejem. Lakierowanie lub olejowanie należy wykonywać także okresowo. Schody z naturalnego drewna można również cyklinować, gdy przestaną wyglądać atrakcyjnie.

Rodzaje schodów drewnianych

Najbardziej rozpowszechnione konstrukcje to schody drabiniaste, policzkowe oraz kręcone, ale doświadczony rzemieślnik jest w stanie wykonać również innego rodzaju konstrukcje na zamówienie klienta.

Schody drabiniaste cechują się prostą budową, składają się z belek policzkowych, czyli bocznych oraz ze stopni. Przypominają drabinę, ale nachyloną pod kątem i z szerokimi stopniami, stąd też ich nazwa.

Schody policzkowe zbudowane są z belek policzkowych, stopnic i podstopnic, czyli pionowej części stopnia. Są wobec tego „pełniejsze” od schodów drabiniastych i wyglądają bardziej masywnie i elegancko.

Schody kręcone, inaczej spiralne to schody drewniane najczęściej wykorzystywane są w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Ich wykonanie jest jednak dość drogie, zwłaszcza wtedy, gdy mają być w całości wykończone w drewnie, wraz z balustradami.

Montaż schodów drewnianych

Dobranie odpowiedniej konstrukcji oraz materiału na schody wykonane z drewna to tylko połowa sukcesu. Bardzo ważna jest również ich prawidłowa instalacja, która powinna być wykonana przez firmę specjalizującą się właśnie w tej branży. Firmy oferujące schody z drewna zwykle zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę wraz z projektowaniem, wykonawstwem oraz montażem tego rodzaju konstrukcji.

Jeżeli szukasz specjalistów w zakresie schodów drewnianych w Warszawie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Parkiety dla Ciebie. Od ponad 15 lat specjalizuje się ona w świadczeniu usług parkieciarskich, a także oferuje schody z drewna.