Schody zabiegowe – kiedy warto je wybrać?

schodySchody mogą stanowić efektowne dopełnienie wnętrza każdego mieszkania, a przy okazji są niezbędnym elementem jego wyposażenia – w przypadku pomieszczeń o dwóch lub większej liczbie kondygnacji.

Co prawda liczba tego typu mieszkań jest stosunkowo mała – zwykle są to wyłącznie lokale położone na najwyższych piętrach budynków wielorodzinnych, ale obecnie coraz częściej zamiast tradycyjnych betonowych schodów w domkach jednorodzinnych, stosuje się również schody drewniane, a więc i liczba potencjalnych odbiorców schodów zabiegowych jest całkiem duża.

Na początek warto wyjaśnić, jak w ogóle wyglądają schody zabiegowe i czym się charakteryzują. Po pierwsze są to schody, w których stopnie będą miały różną geometrię i różną szerokość – zwężają się w kierunku osi schodów. W tego typu schodach brakuje również specjalnej platformy w miejscu zmiany kierunku biegu schodów – tutaj schody w sposób płynny zmieniają kierunek biegu, skręcając się wokół własnej osi. Taka budowa pozwala na dużą oszczędność miejsca, co w przypadku mieszkań dwupoziomowych z niewielką klatką schodową, jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym i często jedynym możliwym do zastosowania.

Alternatywą dla schodów zabiegowych mogą być schody kręte, jednak z uwagi na ich mniejszą funkcjonalność, nie jest to rozwiązanie polecane w mieszkaniach z małymi dziećmi. Dodatkową wadą schodów krętych może być kłopot z wnoszeniem po nich większych przedmiotów, na przykład mebli – może być to po prostu niemożliwe.

Oczywiście i schody zabiegowe mają w tym względzie swoje ograniczenia, jednak w ich przypadku tego miejsca będzie nieco więcej. Najwygodniejsze wydają się być schody proste lub schody jedno, dwu lub więcej biegowe, ze specjalną platformą spoczynkową – miejscem, w którym schody zmieniają kierunek swojego biegu. Ta prosta konstrukcja wydaje się jednak mało efektowna i przynajmniej w tym względzie przegrywa z mniej wygodnymi schodami zabiegowymi – naturalnie, jeśli zostały one wykonane z dobrej jakości materiałów i mają ciekawy kształt nadany im przez stolarza.

Schody zabiegowe warto stawać wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca oraz tam, gdzie tego miejsca po prostu brakuje. W obu tych sytuacjach wybór schodów zabiegowych jest wskazany i wydaje się, że najlepszy z możliwych. Dodatkową zaletą tego typu schodów jest możliwość ich częściowej zabudowy, dzięki czemu zyskuje się zamkniętą wnękę, w której można przechowywać różnego rodzaju przedmioty. Taki dodatkowy schowek/szafa to ciekawe rozwiązanie, z którego po prostu warto korzystać.

Chcesz zainstalować schody zabiegowe w swoim nowym domu? Sprawdź ofertę na http://schody24.net.pl/ i wybierz coś dla siebie.